Zengin tvingas återvända till Hammarby
Erkan Zengins framtid är ännu oviss. Den turkiska toppklubben Besiktas som lånat honom under våren har valt att inte nyttja sin option att köpa loss mittfältaren. Från och med den första juli tillhör han Hammarby igen, men förhoppningen är att andra alternativt ska dyka upp innan dess.
- Erkan känner att han har gjort sitt i allsvenskan, han vill vara ute i Europa, säger Zengins agent Patrick Mörk till FotbollDirekt.se
Erkan Zengin lånades inför säsongen ut av Hammarby till turkiska Besiktas. Speltiden sträckte sig till ett fåtal kortare inhopp och en eventuell succé uteblev därmed. Övergången baserades på en utlåning med en option på köp, något som Besiktas valt att inte nyttja.
- Vi har inte fått något slutgiltigt svar ännu. Det finns ingen tidsgräns längre då optionen löpt ut för Besiktas, det är en öppen förhandling nu. Anledningen till att de inte använt optionen hänger ihop med att klubben tittar på aktuella spelarförsäljningar, berättar Mörk.
Från och med den första juli tillhör alltså Zengin Hammarby igen och diskussioner kring hans framtid kommer i veckan att intensifieras. Vad detta betyder ekonomiskt för Hammarby varken kan eller vill Hammarbys VD Michael Andersson uttala sig om.
- Vi kommer att föra diskussioner i veckan, sedan vi får se vad det mynnar ut i. Erkan väntar med spänd förväntan på besked från Besiktas. Det är vad han önskar mest som jag har förstått det, säger Andersson till FotbollDirekt.se.
Finns han med när ni drar igång träningen? - Från förste juli är han vår spelare. Han kan mycket väl vara med när vi drar igång träningen om en vecka.
I dagsläget finns inget konkret intresse för mittfältaren menar hans agent, men förhoppning är att Zengin ska stanna ute i Europa.
- Det finns intresse, men inget konkret. Det kan vara aktuellt med andra turkiska klubbar. Erkan känner att han har gjort sitt i Allsvenskan och vill vara kvar ut i Europa, säger Mörk.
Hammarby
- Tungt avbräck för Hammarby - korsbandsskada på träning
- Hammarby värvar Semas ersättare - hemvändare från Danmark
- Petter Andersson slår hål på Hammarbysnacket: "Vill fortsätta i Europa"
- Bara AIK och MFF säljer mer än Bajen
- Hammarby pensionerar Shaaban: Tiden i Hammarby har tyvärr inte blivit som jag ville
- Hammarby kan glömma Hallenius - bara öppen för bättre lag i Sverige
-
Visa fler länkar

































