MFF:s vd om Patrik Andersson: ”Blir inte vd direkt från gymnasiet”
Malmö FF:s vd delar inte Patrik Anderssons uppgifter om förhandlingar dem emellan.
Sportchef var inte aktuellt:
- Måste ha respekt för att det inte bara är att hoppa in, säger Pelle Svensson.
I dag bröt Patrik Andersson tystnaden om förhandlingarna mellan honom och Malmö FF. Han berättar att klubben och han förde diskussioner om att han skulle gå in och tanken var att han skulle bli sportchef:
- Vi har aldrig diskuterat sportchef, säger Pelle Svensson.
- Generellt sätt kan jag säga att det bara är hans uppfattning och jag har inga kommentarer kring det.
Hur ser du på det?
- Vi hade en dialog med Patrik och det sade jag även då och det handlade om att hitta en roll till honom i föreningen. Tanken var att ta in honom som assistent till Hasse Borg och lära upp honom och så skulle han kunna ta över i framtiden om alla puckar hamnade i rätt kasse.
- Man måste ha respekt för att det inte bara är att hoppa in i en sådan roll. Jag får inget vd-jobb direkt från gymnasiet. Vi såg på interna utbildningar i ekonomi och juridik som kunde vara bra för honom.
Men om ni talade om ett eventuellt framtida sportchefsjobb så var sportchef uppe till diskussion trots allt?
- Vi har pratat om det men inte i de termerna. Det handlade om att bli assisterande sportchef eller ansvarig för rekryteringar.
För ett år sedan fick Sydsvenskan mycket kritik efter att ha skrivit om planerna och då gick Pelle Svensson ut och dementerade. Men Malmös vd tycker inte att han gjort något fel:
- Det var ingen sanning i det, det stod att Hasse Borg skulle sluta och att Patrik Andersson skulle ta över. Det var helt fel.
Är det kört för Patrik Andersson att komma in i Malmö nu?
- Just nu finns ingen plats men har är så välkommen av både mig och föreningen i framtiden, det gäller bara att hitta en roll som passar.
Matcher live på csports.se
| Gais - Malmö FFmåndag 15/3 19:00 |
Malmö FF
- Aubynn chattade: "Trodde Daniel Andersson var en tråkröv"
- Fredagsläsning från Offside - de tre superlöftena från Malmö FF
- PREMIÄR - TV: Rolle: "Vi siktar på guld men Elfsborg blir farligt”
- PREMIÄR - TV: "Joseph Elanga har mognat”
- PREMIÄR - Från doldis till profil - MFF-talangen känner trycket
- PREMIÄR - Roland Nilsson: Vi ska kunna slåss om guldet
-
Visa fler länkar







































