Ranieri erkänner efter segern: "Vi kan inte rubba Inter"
Claudio Ranieri erkänner: Roma kan inte hota Inter den här säsongen – och söndagssegern mot Fiorentina var ganska turlig.
Matchen mot ”Viola” bjöd på massvis av chanser, de allra bästa mot Julio Sergio i Romas mål. Till sist stod ändå huvudstadslaget som segrare, efter Mirko Vucinic vristskott, ribba in. Resultatet innebär att Roma seglar upp på andraplatsen i tabellen.
- Jag förstår att medierna letar efter en klubb som kan hota Inter om Scudetton, sade tränaren Ranieri efteråt. Men det går inte – de är alldeles för starka.
Han berömde också Fiorentina för insatsen och medgav att hans manskap i ärlighetens namn lika gärna kunde ha förlorat eller spelat oavgjort.
- Fiorentina sprudlade av energi. Innerst inne visste vi att vi kunde vinna, och med en del tur klarade vi av det. Allra viktigaste var att vi fick med oss tre poäng, säger Ranieri enligt goal.com.



















