TV: Ibrahimovic säger ja till landslaget: "Jag saknar det svenska folket"
Zlatan Ibrahimovic bekräftade i dag på en presskonferens i Malmö att han återvänder till fotbollslandslaget, efter att ha tackat nej till spel sedan i november.
- Jag har saknat landslaget och det svenska folket, sa han.
Ibrahimovic har inte spelat för landslaget sedan Sverige missade att kvalificera sig till VM i höstas. Han har därefter tackat nej. Fram tills nu. Vändningen kom när Erik Hamrén besökte Barcelona-stjärnan i Malmö. De både pratade fotboll i nästan fyra timmar och förklarade under presskonferensen att de kommit varandra nära.
- Hade jag inte behövt flyga till Stockholm hade vi nog kunnat prata fotboll i flera timmar till, sa förbundskapten Hamrén under presskonferensen.
Efter mötet hade Zlatan bestämt sig. Han vill göra come-back i landslaget.
- Jag ringde upp och sa att jag gärna ville vara med om jag var välkommen. Jag ville ställa upp.
Hamrén mottog såklart beskedet med glädje och hyllade Zlatan samtidigt som han menade att återkomsten är guld värd. För vilket landslag som helst.
Ibrahimovic talade också om den tunga hösten när Sverige misslyckades att kvalificera sig för VM. Efter debaclet orkade han inte ens tänk på landslaget.
- Efter sista matchen när vi inte tog oss till VM tappade jag luften och motivationen försvann, förklarade Ibrahimovic.
- Då valde jag att avstå. Jag hade ingen lust att spela. I och med att jag är tävlingsmänniska spelar jag för att vinna. Efter karriären vill man bli ihågkommen för det man har vunnit.
Nu är ändå Barcelona-svensken oerhört sugen på vad det "nya" landslaget har att erbjuda. Han är riktigt nyfiken på förbundskapten Erik Hamrén och hans nya, moderna, och spännande spelidé.
- Erik har lovat mig en medalj, skrattade Zlatan.
- Nej men det känns oerhört spännande. Jag tror att Eriks erfarenheter av klubblag är oerhört nyttigt. Inget illa mot Lars Lagerbäck, han är fantastisk, men jag tror att det är bra att ha haft ett klubblag särskilt i två olika länder. Det är en enorm fördel.
Inte nog med att motivationen har kommit tillbaka. Zlatan säger sig nu vara så hängiven landslaget att han kan spela målvakt i en korpenmatch om det är så.
- Ja, alla matcher. Om Erik vill ha med mig och möta ett korpenlag så kommer jag också, säger Zlatan som även kan tänka sig att stå i mål.
Sverige inleder kvalet till EM i Polen och Ukraina genom att spela hemma mot Ungern på Råsunda den 3 september. Dessförinnan spelar Sverige träningslandskamp mot Skottland den 11 augusti, även det på nationalarenan i Solna.
Sverige
- TV: Hamrén: Får se om Guidetti är med mot Kroatien
- Lundh: Capellosoppan - inget lyft för Sverige
- Hamrén om Capello: Blev mycket överraskad
- TV: Lundh: "Dåligt för Sverige att Capello avgår"
- TV: Kaos i England - men Allbäck tror inte på en jätteskillnad i EM
- 0 minuter och skadad – ändå säker på landslaget
- TV: Lundh: Därför kanske Hamrén petar Guidetti
- Allbäck såg Guidettis hattrick: Helt fantastiskt målsnitt
- Larssons råd till Guidetti: ”Ligg lågt och fortsätt dunka in mål”
- Sveriges EM-motståndare fast för dopning
- TV: Se Nyhetsmorgons långlunch med Källström och Schelin - Lyons stora stjärnor
- Majstorovic tillbaka efter skräckskadan: Har opererat in metallskenor i ansiktet
- TV: Fotbollskanalen On Tour: Vilka spelare har närmat sig EM?
- TV: Thern efter succédebuten: Siktar på U21-landslaget
- Lundh: Hamrén måste älska att jobbet blev svårare
-
Visa fler länkar




































