Zlatans Barcelona är på besök i Oslo för att träningsmatcha mot Vålerengen. Under presskonferensen inför matchen så kretsade oundvikligen de flesta frågorna kring Zlatans situation i Barca.

Svaret på hur han ser på sin status i klubblaget var oförändrad:

- Min status är att jag är en Barcelona-spelare och att jag kommer att fortsätta att vara det, sa Zlatan under presskonferensen.

Zlatan svarade också att han inte kände sig påverkad av alla flyttrykten och är glad över att kunna vara med så här i början av försäsongsträningen, till skillnad mot förra året då han bröt en hand.

- Jag har stort självförtroende. Jag har pratat med tränaren men vad vi pratat om stannar i det rummet. Han har sin åsikt och det respekterar jag. Att spela i en toppklubb är tufft. Men han (Guardiola) säger att jag är betydelsefull. annars så spelar du inte, så jag tolkar det som att jag ska få spela, säger Zlatan.

En spansk journalist frågade under presskonferensen om svensken tvivlat på sin roll i klubben.

- Under semester har det snackats som många klubbar. Det är bara rykten och jag tar det som en komplimang. Jag har aldrig tvivlat på att jag varit utanför. Det är något som media skapat och gjort det större och större. Men för mig är det fri publicitet, så tack, avslutade Zlatan med ett flin.

Mino Raiola, Zlatans agent, har också varit högst inblandad i alla turer fram och tillbaka.

- Agenten har rätt att svara vad han vill, det får stå för honom. Det är inget personligt utan vi har bara affärer ihop. Men jag diskuterar inte löjliga saker med honom, bara seriösa saker, sa Ibra.