- Han är verkligen viktig för oss och då är han inte ens i toppform ännu, fortsätter Hämäläinen för FotbollDirekt.se.

Skadeproblemen har sett ut att vara på väg att knäcka den 27-årige finländarens karriär. 35 matcher senaste tre säsongerna är allt.
Själv har han lidit hårt genom bakslag på bakslag och till och med blivit feldiagnostiserad vid något tillfälle.
Djurgården bestämde sig emellertid i vintras för att göra allt för att behålla Sjölund och nu ser manager Stefan Alvén och tränarna Wass och Banda ut att få rätt.

- Han är det där lilla extra vi saknat den här säsongen, erkänner Hämäläinen. Han gör så att vi vågar lite mer än tidigare. Sättet han äger bollen på och så mycket han skapar med sina löpningar.
- Han är som Mattias Jonson men deltar ännu mer i spelet, är mer en playmaker - och spelar ju mer än Mattias, som tyvärr inte spelar hela matcher.

Djurgårdens tränare Lennart Wass fyller i allt i Hämäläinens utlägg.
- Han är så bolltrygg och gömmer sig aldrig, säger Wass till FotbollDirekt.se.
- När han spelar ut hela sitt register så är han verkligen bra och oerhört värdefull för oss.