Drömmål av Del Piero - Juve slog ut Roma ur cupen
Juventus slog Roma med 3-0 efter ett tidigt mål av Emanuele Giaccherini, ett drömmål av legendaren Alessandro Del Piero och ett självmål.
En felpass från Andrea Barzagli passerade namnen Pirlo då den var för hårt slagen och vips blev den till en giftig djupledsboll till Emanuele Giaccherini. Det hade bara gått drygt fem minuter av cupens kvartsfinal när Giaccherini placerade in 1-0 bakom Romakeepern Maarten Stekelenburg. Det var hans tredje mål på fem matcher efter sju raka utan mål.
En halvtimme in i matchen utökade Juve genom Alessandro Del Piero. Och han gjorde det vackert. Marco Borriello nickade ner en utspark till Del Piero som tog emot bollen och sköt den upp i det högra krysset.
Resultatet stod sig till matchens sista minut när Simon Kjaer slog in bollen i eget nät efter ett inlägg från Fabio Quagliarella.
Italien
- Lazio: "Vi har nobbat Rejas avskedsansökan"
- Lazios tränare lämnar in avskedsansökan
- Milan: Zlatan kan inte ansvara för gårdagens händelse
- TV: Se händelsen som göra att Zlatan hotas av polisanmälan efter att ha kört på en reporter
- Jumbon Cesena byter tränare
- Sneijder nobbade flytt till Zenit
-
Visa fler länkar
När du väljer att kommentera i vårt forum innebär det att du har godkänt våra villkor.


















