Det märkliga uttalandet kommer i samband med rykten om att flera av Napolis unga talanger lockas av en flytt till Premier League.
Ezequiel Lavezzi, Marek Hamsik, Walter Gargano och Fabiano Santacroce uppges alla vara uppvaktade av engelska klubbar. Bland annat ska Chelsea vara ute efter både Lavezzis och Hamsiks underskrifter.
Därför försöker nu Napolis president Aurelio De Laurentiis med alla medel möjliga, avskräcka sina stjärnskott för en flytt till de brittiska öarna.
- Vi skapade de här spelarna - för två år sedan visste ingen vilka de var, säger De Laurentiis, enligt goal.com.
- Om de vill åka till England så kommer de till slut göra det, men de måste förstå det här: engelsmännen lever dåligt, äter dåligt och deras kvinnor tvättar inte sina genitalier. För dem är bidén ett mysterium.