- Jag har inte hört något alls från politikerna om någon ombyggnad. Vi har som mål att skriva ett långtidskontrakt med Golden League från och med 2010 och dessutom jobbas det på att Stadion blir arrangör av junior-VM i friidrott 2012, säger DN-galans general Rajne Söderberg till FotbollDirekt.se

Djurgården Fotboll, som är den största aktören på Stadion vid sidan av friidrotten, har under en tid jobbat på att antingen ordna en ny arena eller få Stadion ombyggd.
- Jag vill betona att vi inte har något emot friidrotten och DN-galan. Dem får gärna hålla till där. De enda önskemål vi har är att kunna få spela Uefafotboll på Stadion. Staden håller på med en utredning och vi har blivit lovade besked i mitten av februari av vad den kommit fram till, betonar Bo Lundquist, som är Djurgårdens talesman i arenafrågan.

Men det finns fler aktörer i Stadionfrågan.
Supportrar till klubben har satt samman gruppen Djurgårdspublikens Arenagrupp och den vill göra flera förändringar av Stadion. En av de stora stötestenarna är just löparbanorna.
"I realiteten är Stadions ombyggnad inte främst en politisk fråga. Vad som krävs är att Stockholms friidrott lämnar Stadion för gott och att Länsstyrelsen tar ett beslut om att häva K-märkningen av åtminstone vissa delar av Stadion. Att få bort friidrotten från Stadion borde inte vara svårt. På det nationella planet så har Friidrottsförbundet bestämt sig för att ha Göteborg som huvudsäte. Med andra ord kommer Stadion endast användas för friidrottsändamål som träningsarena, SM-tävlingar och till DN-galan vars framtid i vissa avseenden är osäker." skriver gruppen på sin hemsida.

Men att flytta DN-galan till Göteborg är ingen realitet för Rajne Söderberg.
- Nej, då kan väl Djurgården flytta till Göteborg lika gärna. Nej men ärligt talat om man ser till samhällsaspekten tycker jag man borde kunna samsas om en arena. Vi inom friidrotten har inget emot att fotbollen är där. Tänk om vi hade krav på att anlägga en stavhoppsbana mitt ute på gräset men såna krav ställer aldrig vi. Se också på hur läget är i Göteborg, där spelar tre lag på samma arena. Varför skulle dem inte kunna göra det här i Stockholm? De kan ju dela arena i ishockey, så varför inte också i fotboll? Hur många nya arenor ska byggas egentligen och det dyker ju upp fotbollsplaner här och där runt om i stan. Hur många friidrottsarenor byggs det egentligen, antalet minskas snarare än ökar.

Rajne Söderberg menar också att den marknadsföring som DN-galan ger Stockholm och Sverige inte går att jämföra med Djurgården fotbolls verksamhet.
- DN-galan är känt i ett stort internationellt perspektiv. Djurgården fotboll är knappt känt alls utanför Sveriges gränser. Men därmed inte sagt att jag ogillar fotboll. Jag brukar gå på flera matcher per år och tycker Stadion är en härlig arena. Och se på alla stora arenor fotbollsarenor utomlands som i Rom, Berlin, Paris - alla har löparbanor, varför skulle det inte gå på lilla Stadion? Och jag kan nog kan garantera att det är närmare till planen från läktarens främsta punkt än vad det är i exempelvis Rom eller Berlin