Sulo Vaattovaara: Jag väntar på en EM-kallelse
I en intervju i samband med senaste landslagsuttagningen nämnde Lars Lagerbäck överraskande Sulo Vaatovaara som landslagsaktuell.
- Jag väntar på en kallelse. Men Mats Jingblad har sagt att jag inte får åka, säger Norrköpings assisterande tränare.
Nörröpings assisterande tränare, den gamle Hammarby- och Norrköpingsspplaren, Sulo Vaatovaara är inte alltför överraskad över att bli nämnd i samband med landslagstruppen.
- Jag har sett någon kille vid träningarna som jag inte kände igen. Han hade mörka solglasögon och rock med landslagets emblem på, säger han till NT.
Hur har du lyckats behålla landslagsformen som 45-åring?
- Man slutar aldrig hoppas att det ska dyka upp någon proffsklubb.
Det var ett tag sedan han senast spelade med landslaget.
- Nja, det var runt 1990, i skarven mellan förbundskapternerna Olle Nordin och Tommy Svensson.
En alternativ förklaring till att Sulo Vaatovaara är landslagsaktuell är att Lars Lagerbäck egentligen menade Suleyman Sleyman i Hammarby och fick "hjärnsläpp" och sa fel namn.











































