Avspark om:  

Roma-Milan, TV12 & fotbollskanalen.se

Allsvenska spelprogrammet

Det allsvenska spelschemat för 2009. Programmet är spikat i sin helhet med matchtider fram till sommaruppehållet efter den 31 maj. Därefter är omgångarna fastslagna men tider tillkommer under våren och speldagar kommer ändras.

Omgång 1
4 april: Elfsborg-Hammarby, Häcken-Malmö FF (båda 16.00).
5 april: Örgryte-Gais (14.00), Trelleborgs FF-Brommapojkarna, AIK-Halmstad (båda 15.00).
6 april: Djurgården-Örebro, Gefle-Kalmar FF (båda 19.00). Helsingborg-IFK Göteborg (20.00).

Omgång 2
10 april: Örebro-Elfsborg, Brommapojkarna-Häcken, Halmstad-Trelleborgs FF (alla 15.00).
11 april: IFK Göteborg-Djurgården (14.00).
12 april: Hammarby-Gefle (14.00).
13 april: Gais-Helsingborg (15.00), Malmö FF-Örgryte (18.00), Kalmar FF-AIK (20.00).

Omgång 3
15 april: Djurgården-Gefle, Häcken-IFK Göteborg, Halmstad-Brommapojkarna (alla 19.00).
16 april: Helsingborg-Hammarby, Trelleborgs FF-Gais, AIK-Malmö FF, Örgryte-Örebro (alla 19.00), Elfsborg-Kalmar FF (20.00).

Omgång 4
19 april: Brommapojkarna-AIK (12.30), Gefle-Elfsborg, Gais-Häcken, Malmö FF-Trelleborgs FF, Kalmar FF-Halmstad (alla 19.00).
20 april: Örebro-Helsingborg, IFK Göteborg-Örgryte (båda 19.00), Hammarby-Djurgården (20.00).

Omgång 5
22 april: Häcken-Trelleborgs FF (19.00), Elfsborg-Malmö FF (20.00).
23 april: Helsingborg-Halmstad, Örebro-Kalmar FF, Gefle-Gais, Örgryte-AIK (alla 19.00), Hammarby-IFK Göteborg (20.00).
24 april: Djurgården-Brommapojkarna (18.00).

Omgång 6
28 april: IFK Göteborg-Örebro (19.00).
29 april: Halmstad-Djurgården, Malmö FF-Gefle, Gais-Hammarby (alla 19.00), AIK-Helsingborg (20.00).
1 maj: Brommapojkarna-Elfsborg, Trelleborgs FF-Örgryte, Kalmar FF-Häcken (alla 17.00).

Omgång 7
4 maj: Djurgården-Gais, Helsingborg-Malmö FF, Gefle-Örebro (alla 19.00), Elfsborg-IFK Göteborg (20.00).
5 maj: Häcken-Halmstad, Trelleborgs FF-AIK (båda 19.00).
6 maj: Hammarby-Kalmar FF, Örgryte-Brommapojkarna (båda 19.00).

Omgång 8
7 maj: IFK Göteborg-Gefle (19.00).
9 maj: AIK-Häcken (16.00).
10 maj: Malmö FF-Djurgården (14.30), Gais-Elfsborg, Halmstad-Örgryte (båda 17.00).
11 maj: Brommapojkarna-Helsingborg, Kalmar FF-Trelleborgs FF (båda 19.00), Örebro-Hammarby (20.00).

Omgång 9
16 maj: Elfsborg-Halmstad (16.00).
17 maj: IFK Göteborg-Kalmar FF, Gefle-Brommapojkarna, Hammarby-Malmö FF, Örebro-Gais (alla 17.00).
18 maj: Helsingborg-Trelleborgs FF, Örgryte-Häcken (båda 19.00), Djurgården-AIK (20.00).

Omgång 10
20 maj: Halmstad-Gefle, Brommapojkarna-Hammarby, Malmö FF-Örebro (alla 19.00).
21 maj: Trelleborgs FF-Djurgården, Kalmar FF-Örgryte, Gais-IFK Göteborg (alla 17.00), AIK-Elfsborg (19.00).
22 maj: Häcken-Helsingborg (19.00).

Omgång 11
23 maj: Hammarby-Halmstad (16.00).
24 maj: Gais-Kalmar FF (17.00).
25 maj: Elfsborg-Trelleborgs FF, Helsingborg-Örgryte, Gefle-AIK, Örebro-Brommapojkarna (alla 19.00), IFK Göteborg-Malmö FF (20.00).
26 maj: Djurgården-Häcken (19.00).

Omgång 12
28 maj: AIK-Hammarby (20.00).
29 maj: Häcken-Elfsborg (19.00).
30 maj: Trelleborgs FF-Gefle, IFK Göteborg-Brommapojkarna (båda 16.00).
31 maj: Örgryte-Djurgården, Kalmar FF-Helsingborg, Halmstad-Örebro, Malmö FF-Gais (alla 17.00).

Omgång 13
5 juli: Elfsborg-Örgryte, Djurgården-Helsingborg, Malmö FF-Kalmar FF, Gefle -Häcken, Hammarby-Trelleborg, Örebro-AIK, Halmstad-IFK Göteborg, Brommapojkarna-GAIS

Omgång 14
12 juli: Gais-Halmstad, AIK-IFK Göteborg, Örgryte-Gefle, Brommapojkarna-Malmö FF, Kalmar FF-Djurgården, Helsingborg-Elfsborg, Trelleborgs FF-Örebro, Häcken-Hammarby.

Omgång 15
19 juli: IFK Göteborg-Trelleborgs FF, Örebro-Häcken, Malmö FF-Halmstad, Gais-AIK, Kalmar FF-Brommapojkarna, Djurgården-Elfsborg, Hammarby-Örgryte, Gefle-Helsingborg.

Omgång 16
26 juli: AIK-Gais, Trelleborgs FF-IFK Göteborg, Örgryte-Hammarby, Halmstad-Malmö FF, Brommapojkarna-Kalmar FF, Elfsborg-Djurgården, Häcken-Örebro, Helsingborg-Gefle.

Omgång 17
2 augusti: Gais-Trelleborgs FF, IFK Göteborg-Häcken, Brommapojkarna-Halmstad, Malmö FF-AIK, Gefle-Djurgården, Kalmar FF-Elfsborg, Örebro-Örgryte, Hammarby-Helsingborg.

Omgång 18
9 augusti: AIK-Brommapojkarna, Trelleborgs FF-Malmö FF, Örgryte-IFK Göteborg, Halmstad-Kalmar FF, Djurgården-Hammarby, Elfsborg-Gefle, Häcken-Gais, Helsingborg-Örebro.

Omgång 19
16 augusti: Brommapojkarna-Trelleborgs FF, Malmö FF-Häcken, Kalmar FF-Gefle, Halmstad-AIK, Örebro-Djurgården, Hammarby-Elfsborg, Gais-Örgryte, IFK Göteborg-Helsingborg.

Omgång 20
23 augusti: AIK-Kalmar FF, Trelleborgs FF-Halmstad, Örgryte-Malmö FF, Gefle-Hammarby, Djurgården-IFK Göteborg, Elfsborg-Örebro, Häcken-Brommapojkarna, Helsingborg-Gais.

Omgång 21
30 augusti: AIK-Trelleborgs FF, Halmstad-Häcken, Örebro-Gefle, Kalmar FF-Hammarby, Gais-Djurgården, IFK Göteborg-Elfsborg, Brommapojkarna-Örgryte, Malmö FF-Helsingborg.

Omgång 22
13 september: Gefle-IFK Göteborg, Trelleborgs FF-Kalmar FF, Örgryte-Halmstad, Hammarby-Örebro, Djurgården-Malmö FF, Elfsborg-Gais, Häcken-AIK, Helsingborg-Brommapojkarna.

Omgång 23
20 september: Kalmar FF-Örebro, Trelleborgs FF-Häcken, IFK Göteborg-Hammarby, Gais-Gefle, Brommapojkarna-Djurgården, Malmö FF-Elfsborg, AIK-Örgryte, Halmstad-Helsingborg.

Omgång 24
23 september: Hammarby-Gais, Gefle-Malmö FF, Örgryte-Trelleborgs FF, Örebro-IFK Göteborg, Djurgården-Halmstad, Elfsborg-Brommapojkarna, Häcken-Kalmar FF, Helsingborg-AIK.

Omgång 25
27 september: Malmö FF-Hammarby, Brommapojkarna-Gefle, Häcken-Örgryte, Gais-Örebro, AIK-Djurgården, Halmstad-Elfsborg, Kalmar FF-IFK Göteborg, Trelleborgs FF-Helsingborg.

Omgång 26
4 oktober: Hammarby-Brommapojkarna, Gefle-Halmstad, IFK Göteborg-Gais, Örebro-Malmö FF, Djurgården-Trelleborgs FF, Elfsborg-AIK, Örgryte-Kalmar FF, Helsingborg-Häcken.

Omgång 27
18 oktober: Brommapojkarna-Örebro, Halmstad-Hammarby, Örgryte-Helsingborg, Malmö FF-IFK Göteborg, Kalmar FF-Gais, Trelleborgs FF-Elfsborg, AIK-Gefle, Häcken-Djurgården.

Omgång 28
25 oktober: Brommapojkarna-IFK Göteborg, Örebro-Halmstad, Elfsborg-Häcken, Gais-Malmö FF, Helsingborg-Kalmar FF, Djurgården-Örgryte, Hammarby-AIK, Gefle-Trelleborgs FF.

Omgång 29
28 oktober: IFK Göteborg-Halmstad, AIK-Örebro, Örgryte-Elfsborg, Gais-Brommapojkarna, Häcken-Gefle, Helsingborg-Djurgården, Trelleborgs FF-Hammarby, Kalmar FF-Malmö FF.

Omgång 30
1 november: IFK Göteborg-AIK, Örebro-Trelleborgs FF, Malmö FF-Brommapojkarna, Halmstad-Gais, Djurgården-Kalmar FF, Elfsborg-Helsingborg, Hammarby-Häcken, Gefle-Örgryte.

(TT)

+ Textstorlek
Publicerad 2009-03-24, kl 14.45
Eibar - Valencia
Lördag 20 december kl 19:55
Rennes - Reims
Lördag 20 december kl 19:55
Roma - Milan
Lördag 20 december kl 20:40
Rayo Vallecano - Espanyol
Lördag 20 december kl 21:55
Villarreal - La Coruña
Söndag 21 december kl 11:55