Fifa borde ta ifrån Joao Havelange hans hederspresidentskap.
Det anser Sepp Blatter.
- Han måste avgå, säger Blatter till SonntagsBlick.
Sepp Blatter vänder ryggen mot Joao Havelange, före detta Fifapresident. Blatter har tidigare stått bakom Havelange när denne anklagats för korruption - men på grund av den rapport som bevisar att den före detta Fifapampen tog emot mutor från marknadsföringsföretaget ISL på 1990-talet har Blatter ändrat sig.
- Han måste avgå. Han kan inte sitta kvar som hederspresident efter de här incidenterna, säger Blatter till schweiziska veckotidningen SonntagsBlick enligt AP.
76-årige Blatter har tidigare hävdat att "mutorna" var lagliga utbetalningar på den tiden - men att de i dag är olagliga. Han påstår också att han inte kände till utbetalningarna när de gjordes, trots att han jobbade under Havelange då.
- Jag hörde om dem (utbetalningarna) efter att ISL brakat samman, år 2001. Det var Fifa som lämnade in en anmälan och gjorde så att ISL-fallet drog igång, säger Fifabossen.
Tidigare i veckan gick Blatter ut och sade att han själv inte kunde straffa 96-årige Havelange. Eftersom det är Fifas kongress som utsett brasilianaren till hederspresident är det bara kongressen som kan ta tillbaka hederstiteln.
Publicerad
2012-07-15, kl 23.20