Mikael Ishak blev inbytt i halvtid och blev matchvinnare när han slog till två gånger om i Kölns 2-0-seger över Dukla Prag.
Under måndagen träningsspelade svenske Mikael Ishaks Köln mot Dukla Prag. Och det blev succé för 19-åringen som avgjorde med sina två mål i 2-0-segern.
Svensken kom in till den andra halvleken och behövde bara en kvart på sig att ge sitt Köln ledningen då han stötte in bollen efter en retur. När Köln i den 67:e minuten fick straff klev Ishak fram och placerade behärskat bollen lågt vid ena stolpen till 2-0.
19-åringen var dessutom nära ett hattrick men fick nöja sig med sina två mål. Köln som åkte ur Bundesliga den förra säsongen satsar givetvis på att ta sig upp så fort som möjligt. Och Ishak kan mycket väl bli en bärande pelare i laget om han fortsätter på den inslagna vägen.
Publicerad
2012-07-16, kl 23.43