Paris Saint-Germain lider av måltorka i Europaspelet och sätter nu hoppet till Zlatan Ibrahimovic.
Som vanligt.
- Det är bara bra att vi är beroende av honom, säger Carlo Ancelotti.
Efter förlusten mot Porto senast behöver PSG en seger i onsdagskvällens bortamatch mot Dinamo Zagreb, som ligger sist i gruppen och historiskt sett haft svårt mot franskt motstånd. Och i Champions League överhuvudtaget. Zagreb har åtta raka förluster med 26 insläppta mål i bagaget.
Men PSG har ett lika stort problem i historiken — laget gör inga mål utanför Frankrike. Fyra raka bortamatcher i Europaspelet har slutat utan PSG-mål och förra gången klubben spelade i Champions League, säsongen 2004—2005, gjorde laget inte ett enda mål på bortaplan.
"Många kvaliteter"
Inte underligt då, att supportrarna hoppas frälsning från en svensk landslagsanfallare. Zlatan Ibrahimovic har räddat laget flera gånger hittills på säsongen.
Tränaren Carlo Ancelotti fick inför helgens match mot Reims frågan om han förlitar sig allt för mycket på svensken, men höll inte med.
- Ibrahimovic har många kvaliteter, därför är det bara naturligt att hans lagkamrater litar på honom på planen, sade Ancelotti enligt franska medier.
- Han kan göra mål, men även spela fram sina lagkamrater. Det är bara bra för laget att vi är beroende av honom tycker jag.
City behöver seger
I grupp C har Manchester City kniven på strupen efter en trög start på Europaäventyret. Samtidigt jagar dock motståndaren Ajax, med svenske landslagsmittfältaren Tobias Sana i truppen, sina första poäng i årets upplaga av turneringen.
Ajaxtränaren Frank de Boer medger att gästerna är favoriter, trots bortaplan.
- Vi har ett ungt lag, så Citys erfarenhet kan bli avgörande. Men om de har en dålig dag, kan vi vinna, sade de Boer på en presskonferens på tisdagen.
Publicerad
2012-10-23, kl 14.41