John Guidetti förlänger sitt kontrakt med Manchester City med tre år.
- Jag vill spela regelbunden A‐ lags fotboll varje vecka framför City-fansen, säger han.
Svenske anfallaren John Guidetti är fortfarande borta från fotbollen på grund av den sjukdom som drabbade honom efter att ha ätit illa tillagad kyckling.
Efter succésäsongen i Feyenoord som ledde ända till a-landslaget har Guidetti nu varit borta i ett halvår.
Sommarens transferfönster kantades av otaliga rykten. Agenter, med blandad trovärdighet, placerade Guidetti i olika klubbar men nu är det alltså klart med förlängning.
Parterna är överens om ett treårskontrakt.
- Jag vill utvecklas till att bli den bästa jag kan och spela regelbunden A‐lags fotboll varje vecka framför City-fansen och att ta hem några tunga medaljer med Manchester City, det skulle vara en absolut dröm för mig, säger han i ett pressmeddelande
Han berättar i att han ännu inte vet när han kommer tillbaka. Men det går framåt:
- Det går riktigt bra, klubben har det bästa medicinska teamet som arbetar så bra och jag är himla tacksam för det. Dom vill inte forcera fram något nu och eftersom jag fortfarande är så pass ung vill dom inte chansa med något, utan låter det ta den tid som krävs för att vara säkra, men allt är som det ska. Jag kan springa, passa, och skjuta och är definitivt på g. Jag måste bara ha tålamod även om jag naturligtvis vill ut och spela varenda dag nu. Eftersom det är vad jag längtat efter så länge har det varit en stentuff tid, men detta kommer bara göra mig ännu starkare i framtiden!
Nu ska han konkurrera med spelare som Mario Balotelli, Edin Dzeko, Sergio Agüero, Carlos Tevez med flera. Men han ser det inte som något negativt. Men förtroendet för svensken finns där.
Hans agent Per Jonsson:
‐ Detta visar hur mycket Manchester City med Roberto Mancini (manager) och Brian Marwood (sportchef) tror på John trots ett långt skadeuppehåll. Det är närmast unikt med en förlängning i sådant läge.
‐ Vi är väldigt nöjda med Citys bud och ingen svensk 20‐åring kommer i närheten av det kontrakt som Manchester City har erbjudit oss för att förlänga med John. Förlängningen innebär att ytterligare ett år har lagts till Johns förra avtal. Klubben fördubblar från och med idag Johns lön.
Publicerad
2012-10-18, kl 10.37