Legendaren Romario tycker att den brasilianska OS-truppen är ingenting att ha och att förbundskaptenen gjort flera misstag.
- Den är värdelös, säger brassen till reportrar.
Brasiliens trupp räcker inte, enligt Romario. Legendaren anser att förbundskaptenen Mano Menezes största misstag är valet av de tre överåriga spelarna.
- Den är värdelös. Ingenting ont mot "över-23"-spelarna som blev uttagna, med platserna skulle ha gått till mer erfarna spelare, säger Romario till reportrar.
De tre överåriga spelarna blev Thiago Silva, 27, Hulk, 25, och Marcelo, 24. Här stämmer två av tre överens med Romarios profilbild för OS.
- Jag är inte tränaren, men jag tror inte på den här uttagningen. Jag hade tagit tre försvarare som är äldre än 23 år.
- Hulk är en bra spelare och har en fantastisk framtid, men han är en spelare för VM 2014, inte OS. Vi har för många spelare just över 23 år. Vi skulle ha tagit med en spelare som inger respekt.
Vi får se vem som har rätt, Romario eller Menezes? I OS ställs Brasilien mot Egypten, Vitryssland och Nya Zeeland i gruppspelet.
Publicerad
2012-07-06, kl 15.19