Avspark om:  

Monaco - Nice, TV4 Sport och fotbollskanalen.se

Zlatan och Schelin jagar nya priser på Idrottsgalan

Zlatan Ibrahimovic fick Guldbollen, Lisa Nordén fick Bragdguldet och Pia Sundhage fick Fifas ledarpris.

På måndagen kan de få nya priser vid Idrottsgalan.

Läs mer

Ibrahimovic och Nordén är bland de åtta som förutom nomineringar till årets idrottare eller lag är kvar i omröstningen till Jerringpriset. I fjol röstade svenska folket allra mest på Rolf-Göran Bengtsson. I år har ridsporten en annan ryttare kvar i Jerringprisomröstningen — OS-silvermedaljören Sara Algotsson Ostholt.

Priset till funktionshindrade har tagits bort och guldmedaljörerna i Paralympics, Anna-Carin Ahlqvist, Stefan Olsson och Peter Vikström, är i stället nominerade i dam- respektive herrklassen.

Här är alla nominerade:

Jerringpriset: Anna-Carin Ahlqvist, bordtennis (Paralympics), Sara Algotsson Ostholt, ridsport, herrlandslaget i handboll, Zlatan Ibrahimovic, fotboll, juniorlandslaget i ishockey, Fredrik Lööf/Max Salminen, segling, André Myhrer, alpint, Lisa Nordén, triathlon.

Årets kvinnliga idrottare: Anna-Carin Ahlquist, handikappidrott/bordtennis, Sara Algotsson Ostholt, ridsport/fälttävlan, Lisa Nordén, triathlon, Lotta Schelin, fotboll.

Årets manlige idrottare: Rolf-Göran Bengtsson, ridsport/hoppning, Håkan Dahlby, skytte/dubbeltrap, Zlatan Ibrahimovic, fotboll, André Myhrer, alpint.

Årets lag: Herrlandslaget i handboll, Fredrik Lööf och Max Salminen, segling/starbåt, juniorlandslaget i ishockey, Stefan Olsson och Peter Vikström, rullstolstennis.

Årets tränare/ledare: Benni Ljungbeck, brottning, Staffan Olsson och Ola Lindgren, handboll, Roger Rönnberg, ishockey, Pia Sundhage, fotboll.

Årets nykomling och Lilla bragdguldet: Jonas Blixt, golf, Alexandra Engen, mountainbike, Sofi Flinck, spjut, Gabriel Landeskog, ishockey.

Årets prestation: Jimmy Lidberg, brottning, herrlandslaget i fotboll, Lööf/Salminen, Nordén.

+ Textstorlek
Publicerad 2013-01-13, kl 12.48

Läs och se mer

Almeria - Celta Vigo
Söndag 20 april kl 11:55
Monaco - Nice
Söndag 20 april kl 13:55
Kalmar FF - IFK Göteborg
Söndag 20 april kl 14:30
Halmstad - Helsingborg
Söndag 20 april kl 14:50
GAIS - Ljungskile (webbexklusiv)
Söndag 20 april kl 15:55