- Jag vi utesluter ingenting. Vi fortsätter att jobba på så bred front som möjligt, säger AIK:s VD Annela Yderberg till FotbollDirekt.se.
- Vår arenagrupp avfärdar ingenting förrän vi ordentligt utvärderat alla alternativ.
AIK:s huvudalternativ ser så här långt ut att vara nya nationalarenan i Solna eller ett köp av gamla Råsunda.
De regerande svenska mästarna ser det med andra ord inte som ett tvunget måste att i framtiden fullt ut äga sin egen arena.
- Nej, men vi vill så klart i så stor utsträckning det går äga våra egna arrangemang och ha så stor del som möjligt, fortsätter Annela Yderberg.
Överraskas du av att Stockholms stad försöker sälja in den nya arenan i Globen-området till er?
- Nej, det gör jag väl inte. I våra kontakter har vi uppfattat att det är en lösning som staden är intresserade av.
Inte heller är det något problem för AIK:s ledning i övrigt att dela spelplats med en huvudkonkurrent.
Klart och tydligt i sak ingen stor fråga för Solna-klubben.
- Det är ingen omöjlighet. Vi har inget principiellt emot en sådan lösning, om det skulle bli aktuellt.
När räknar ni med att ha bestämt inriktning i er arenafråga?, likt Hammarby och Djurgården som sedan länge klart och tydligt bestämt sina respektive vägar?
- Årsskiftet. Det är vad vi hoppas på.
Ola Gustavsson