AIK ställs under måndagen mot Malmö FF i en match mellan trean och fyran i allsvenskan. Matchen kan mycket väl avgöra vilket av lagen som tar tredjeplatsen och därmed den sista Europaplatsen.
Då får AIK klara sig utan målvakten Oscar Linnér (underkroppsskada), Rasmus Lindkvist (sjuk) och Nabil Bahoui (underkroppsskada). Under lördagen menade tränaren Rikard Norling att trion alla var tveksamma till spel, med att han hoppades att Bahoui skulle kunna vara med. På måndagsmorgonen kom beskedet att trion inte är med i matchtruppen till mötet med MFF.
Däremot är Robert Lundström med i truppen, som också hade frågetecken inför matchen. Wingbacken missade mötet med Falkenberg i förra veckan men är nu frisk nog för att vara med i matchtruppen till stormötet med AIK.
Skadorna gör också att AIK har tagit med 18-årige Eric Kahl och 17-årige Tom Strannegård i matchtruppen. Det är tredje gången Kahl är med i truppen, då han fick sitta på bänken mot IFK Göteborg och Falkenberg, medan Strannegård är med i en allsvensk trupp för andra gången efter att även han satt på bänken mot Falkenberg.
Malmö meddelade igår att de har en helt frisk trupp, där samtliga spelare är uttagningsbara.
AIK:s bortamöte med Malmö börjar klockan 19.00 på måndag och sänds på Sportkanalen och streamat på cmore.se.
Se AIK:s trupp i tweeten nedan.