Dardan Rexhepi uttagen i Kosovos landslag - möter Turkiet och Senegal
Brommapojkarna
Dardan Rexhepi är uttagen i Kosovos landslag.
Som ska möta Turkiet och Senegal.
- Väldigt kul för honom, säger BP:s sportchef Ola Danhard.
Den här veckan samlas Kosovos landslag för matcher mot Turkiet och Senegal. I truppen finns en spelare från allsvenskan: Brommapojkarnas anfallare Dardan Rexhepi.
- Han åker efter matchen mot Halmstad. Han blir borta mellan 21-28 maj vilket betyder att han inte missar någon av våra matcher, säger Ola Danhard till fotbollskanalen.se.
- Det är givetvis väldigt kul för Dardan. Jag tror att det alltid är utvecklande att spela i ett landslag. Det borde bli en bra kick i hans utveckling.
Kosovo får inte spela tävlingsmatcher, men den 21 januari godkände Fifa att de får lov att spela träningslandskamper mot Fifa-nationer. Den 21 maj spelas den första matchen i Mitrovica och fyra dagar senare spelar man i Geneve, Schweiz.
- Det är en ära att få representera sitt land, säger Dardan Rexhepi till BP:s hemsida.
Dardan har spelat för Sveriges U19- och U21-landslag. Halmstads förre mittfältare Anel Raskaj, som nu är i norska Sandnes Ulf, är uttagen som lagkapten i Kosovo.
Publicerad 2014-05-19 kl 14:16