Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Domare Hansson förvånad över statistiken

Allsvenskan

Enligt statistiken är Malmö FF och Djurgården ”fulast” i allsvenskan.
- Bollinnehav och frisparksprocent brukar annars gå ihop, säger domare Martin Hansson till fotbollskanalen.se.

Enligt fotbollförbundets frisparksstatisk så är Malmö FF och Djurgården betydligt oftare i den situationen att de drar på sig en frispark än att de får än med sig. För Halmstad gäller det motsatta.

Kanske speciellt märkligt för Malmö FF. Enligt förbundets statistik så drar laget på sig betydligt fler frisparkar än de får med sig – trots att de ofta har mest bollinnehav i matcherna.

- Det är en sådan där sak jag hört annars, att bollinnehav och frisparksprocent brukar gå ihop, säger domare Martin Hansson förvånat till fotbollskanalen när han hör om statistiken.

Ska man ta sådan här statistik på allvar?

Annons

- Det enda som jag kan tänka mig som inte framgår i statistiken är ju den fördel som domaren ger i frisparkssituationer och istället låter spelet fortsätta, säger Hansson.

- Det kan också intressant att veta hur många bedömningar som görs i en match. Hur många frisparkar döms exempelvis ut i relation till antal kontakter. Är det 17 frisparkar på 150 kontakter så är det ju inte mycket.

Hansson tycker att statistiken är intressant men tillägger att domarna sällan, eller aldrig, går igenom statistik efter matcher.

- Av ren nyfikenhet kan man ju titta efter i paus någon gång när det känns som ”oj, det här kan inte ha varit många avblåsningar”.

- Vi brukar ta upp en del på domarträffen efter säsongen. Vilken domare som står för gladfotboll och vilken domare som är inblandad i minst mål, som alltså är destruktiv. Det brukar han få höra.

Annons

Vem är det?

- Det brukar variera, säger Hansson och skrattar.

När är statistiken intressant för er?

.- Det är klart att ger någon domare fler gula eller röda kort än de andra så kan det vara ett tillfälle att diskutera det internt. Men det kan ju även vara så att just den domaren dömt matcher som haft den intensiteten, säger Hansson som flera gånger understryker den goda stämning som finns mellan spelare och domare i allsvenskan.

Uppgifterna framtagna ur Svenska Fotbollförbundets officiella statistik av Thomas Ivarsson.

Publicerad 2009-08-21 kl 08:47
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS