POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
ALLSVENSKAN
1v

FÖRSÄSONGSGUIDE: Här är de allsvenska lagens uppladdning inför 2020

Foto: Bildbyrån.

Dags för allsvensk försäsong igen. 
Nedan har Fotbollskanalen sammanställt de 16 lagens program, innehållande träningsläger och matcher, inför seriepremiären.

Den allsvenska säsongen 2020 står för dörren och nu inleds ett viktigt arbete för klubbarna då träningen drar igång och detaljer ska gnuggas under träningsmatcher.

I år väljer många klubbar att åka antingen till Spanien eller Portugal. Samtidigt är Elfsborg ensamma om att åka till USA och Florida.

Värt att notera är att schemat nedan är preliminärt och kommer att förändras, bland annat beroende på hur det går i svenska cupen. Dessutom har inte alla lag gjort klart med motstånd under respektive träningsläger.

AIK

Träningsläger:
7-16 februari, Marbella, (Spanien)

Matcher:
18 januari, IF Karlstad Fotboll (H)
25 januari, Västerås (H)
31 januari, Gif Sundsvall (B)
19 feburari, Akropolis (B)
23 februari, Jönköpings Södra (H, svenska cupen) C More Fotboll
1 mars, Örgryte (B, svenska cupen) C More Fotboll
9 mars, Kalmar (H, svenska cupen) C More Fotboll
28 mars, IFK Norrköping (B)


BK HÄCKEN

Träningsläger:
1-12 februari, Lagos (Portugal)

Matcher:
17 januari, Elfsborg (B)
25 januari, Norrby (H)
2 februari, Vålerenga (Atlantic Cup, Portugal) C More Live 2
4 februari, Århus (Atlantic Cup, Portugal) C More Fotboll
7 februari, motstånd ej klart, C More Live
14 februari, Sarpsborg (B)
23 februari, Gais (H, svenska cupen) Sportkanalen
29 februari, Eskilsminne (B, svenska cupen) C More Live
8 mars, Östersunds FK (H, svenska cupen) C More Live
28 mars, Gais (H)


DJURGÅRDENS IF

Träningsläger:
27 januari - 8 februari, Kapstaden (Sydafrika). 

Matcher:
15 februari, Brann (H)
22 februari, Dalkurd (H, svenska cupen), klockan 12.30, C More Fotboll
2 mars, Sandviken (B, svenska cupen), 12.30, C More Fotboll
7 mars, Mjällby (H, svenska cupen), 14.30, C More Fotboll
27 mars, Sundsvall (H)


FALKENBERGS FF

Träningsläger:
16-23 mars, Salou (Spanien)

Matcher:
2 februari, Linköping City (H)
8 februari, Varberg (H)
15 februari, Halmstad (B)
23 februari, Tvååker (B, svenska cupen), 14.30, C More Live 2
1 mars, Halmstad (H, svenska cupen), 12.30, C More Fotboll
7 mars, IFK Norrköping (B, svenska cupen), 16.30, C More Fotboll
28 mars, Öster (H)


HAMMARBY IF

Träningsläger:
5-15 februari, Vale do Lobo (Portugal)

Matcher:
28 januari, Midtjylland (H)
1 februari, FC Flora (B)
8 februari, Slavia Prag (Portugal), Sänds på C More, kanal ej klart.
13 februari, Farense (Portugal), C More Fotboll
24 februari, Varberg (H, svenska cupen), 19.00, C More Fotboll
1 mars, Brommapojkarna (B, svenska cupen), 16.30, Sportkanalen
8 mars, Gif Sundsvall (H, svenska cupen), 12.30, Sportkanalen
29 mars, Odds BK (H)


HELSINGBORGS IF

Träningsläger:
16-26 februari, Ayia Napa (Cypern)

Matcher:
22 januari, Odense (B)
25 januari, Lyngby (H)
8 februari, IFK Göteborg (B)
14 februari, Elfsborg (B)
7 mars, Lunds BK (H)
15 mars, Mjällby (H)
21 mars, Trelleborg (B)


IF ELFSBORG

Träningsläger:
20-januari - 3 februari, Bradenton (USA)

Matcher:
17 januari, Häcken (H)
30 januari, Nashville (B)
1 februari, Atlanta (B)
18 februari, Odds BK (H)
22 februari, Brage (H) (svenska cupen), 14.30, C More Fotboll
29 februari, Oskarshamn (B) (svenska cupen), 16.30, C More Fotboll
8 mars, Örebro (H) (svenska cupen), 16.30, Sportkanalen


IFK GÖTEBORG

Träningsläger:
10-17 februari, Lagos (Portugal)

Matcher:
26 januari, Ålborg (H)
1 februari, Sarpsborg (B)
8 februari, Helsingborg (H)
15 februari, motstånd ej klart (Portugal), visas på C More, kanal ej klart.
22 februari, Västerås (H, svenska cupen), 16.30, C More Fotboll
29 februari, Sollentuna (B, svenska cupen), 12.30, C More Fotboll
7 mars, Sirius (H, svenska cupen), 12.30, C More Fotboll


IFK NORRKÖPING 

Träningsläger:
28 januari - 8 februari, Lagos (Portugal)

Matcher:
31 januari, Bröndby (Atlantic Cup, Portugal) C More Fotboll
3 februari, FC Köpenhamn (Atlantic Cup, Portugal) C More Fotboll
7 februari, motstånd ej klart, C More Fotboll
14 februari, 14.00: Breidablik (H)
18 februari, 17.00: Jönköpings Södra (H
23 februari, 14.30: Halmstads BK (H, svenska cupen), 14.30, C More Fotboll
31 januari, Bröndby (Atlantic Cup, Portugal)
1 mars, 12.30: Tvååkers IF (B, svenska cupen),  12.30, C More Live
7 mars, 16.30: Falkenbergs FF (H, svenska cupen), 16.30, C More Fotboll


IK SIRIUS 

Träningsläger:
7-16 februari, Alicante (Spanien).

Matcher:
25 januari, GUSK (H)
1 februari, Gefle IF (B)
15 februari, CSKA Moskva (Alicante)
22 februari, Sollentuna FK (B, svenska cupen), 16.30, C More Live 5
29 februari, Västerås SK (H, svenska cupen), 12.30, C More Live
7 mars, IFK Göteborg (B, svenska cupen), 12.30, C More Fotboll
14 eller 15 mars, IK Brage (H)
21 mars, AFC Eskilstuna (H)
28 mars, Akropolis (H)


KALMAR FF

Träningsläger: -

Matcher:
2 februari, Öster (H)
7 februari, Mjällby (B)
11 februari, Nordsjälland (H)
23 februari, Örgryte (H, svenska cupen), 12.30, Sportkanalen
1 mars, Jönköpings Södra (H, svenska cupen), 14.30, C More Live
9 mars, AIK (B, svenska cupen), 19.00, C More Fotboll
26 mars, Jönköpings Södra (H,)


MALMÖ FF

Träningsläger:
27 januari - 6 februari, Marbella (Spanien).

Matcher:
24 januari, IFK Malmö (H)
2 februari, FC Krasnodar (Spanien), visas på C More, kanal ej klart
6 februari, Sparta Prag (Spanien), visas på C More, kanal ej klart
11 februari, Varberg (H)
20 februari, Wolfsburg (B, Europa League)
23 februari, Syrianska (H, svenska cupen), 14.30, C More Live
27 februari, Wolfsburg (H, Europa League)
1 mars, FK Karlskrona (B, svenska cupen), 14.30, C More Live 2
8 mars, AFC Eskilstuna (H, svenska cupen), 14.30, C More Fotboll
29 mars, Molde (B), 14.00


MJÄLLBY AIF

Träningsläger:
9-19 februari, Salou (Spanien)

Matcher:
1 februari, FK Karlskrona (H)

7 februari, Kalmar FF (H)
22 februari, Sandviken (B, svenska cupen), 12.30, C More Live
2 mars, Dalkurd (H, svenska cupen), 19.00, C More Live
7 mars, Djurgården (B, svenska cupen), 14.30, C More Fotboll


VARBERGS BOIS

Träningsläger:
16-23 mars, Alicante (Spanien)

Matcher:
25 januari, Gais (B)
1 februari, Halmstad (H)
8 februari, Falkenberg (B)
17 februari, Norrby (B)
24 februari, Hammarby (B, svenska cupen), 19.00, C More Fotboll
1 mars, Gif Sundsvall (B, svenska cupen), 16.30, C More Fotboll
8 mars, Brommapojkarna (H, svenska cupen), 12.30, C More Fotboll


ÖSTERSUNDS FK

Träningsläger:
1-11 februari, Moncarapacho (Portugal)

Matcher:
25 januari, Gif Sundsvall (B)
6 februari, Lyngby (Portugal)
16 februari, Levanger (H)
23 februari, Eskilsminne (B, svenska cupen), 16.30, C More Fotboll
29 februari, Gais (H, svenska cupen), 14.30, C More Fotboll
8 mars, Häcken (B, svenska cupen), 14.30, C More Live
28 mars, Rosenborg (B)


ÖREBRO SK

Träningsläger:
31 januari-7 februari, Marbella (Spanien).

Matcher:
18 januari, Linköping City (H)
24 januari, Jönköpings Södra 
3 februari, Viktoria Plzen (Marbella)
6 februari, RB Linense (Marbella)
15 februari, Degerfors (H)
22 februari, Oskarshamns AIK (B, svenska cupen), 14.30, C More Live 5
29 februari, IK Brage (H, svenska cupen), 16.30, C More Live
8 mars, Elfsborg (B, svenska cupen), 16.30, Sportkanalen.
28 mars, IFK Mariehamn (H)

OBS! SCHEMAT ÄR PRELIMINÄRT OCH KAN ÄNDRAS.

Publicerad 2020-01-22 kl 10:07
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå