- Vi hade en man på plats i lördags. Han kollade dem under en träningsmatch, säger Häckens tränare Peter Gerhardsson till FotbollDirekt.se.
- Men det är lite lurigt, de har inte säsong nu, så de rullade runt på mycket folk och det är svårt att säga vilka som spelar.
UN Käerjeng 97-Häcken, matchstart kl 20.00
Känner du till något om UN Käerjeng 97? Då är du förmodligen i ett ganska litet sällskap. Käerjeng slutade trea i inhemska ligan ifjol. Men faktum är att Luxemburg-laget så sent som för tre år sedan slog ut norska Lilleström i kvalet till dåvarande UEFA-cupen. Peter Gerhardsson är beredd på en tuff match.
- De har en del spelare med franskt och portugisiskt motstånd som var rätt bra, och sedan är det luxemburgare. Men det är svårt att scouta Europa-motstånd och få ut något, det är en unik situation när man möter sådana här lag.
Vad kan man jämföra ett eventuellt uttåg mot Käerjeng med, att Arsenal åker ur i Champions League-kvalet?
- Njae, jämförelserna låter jag andra göra. Den stora grejen för oss är att få komma hit och spela, samla erfarenhet.
Fotbollsspelare generellt får inte speciellt många chanser att spela Europa-matcher under en karriär.
- Och det vet jag av erfarenhet som spelare och tränare, att det är väldigt annorlunda mot allsvenskan. Där samlar man kontinuerligt poäng och försöker etablera sig som ett allt bättre lag i sitt sammanhang. Här handlar det om matcher man inte får så många av. Ett bra resultat på bortaplan, och sedan avgöra hemma, det är vad som gäller för oss. Det är den inställningen man får gå in med i Europaspel.
Finns det några idéer om att vila spelare med tanke på det allsvenska spelschemat?
- Nej, inte en chans. Det är precis samma tänk som i allsvenskan. Jonas Henriksson och Emil Wahlström är ju skadade sedan tidigare, och David Frölund och Jonas Bjurström har testats härnere men kommer inte till spel. Men i övrigt är det bästa möjliga lag som spelar.
Elfsborg-CS Fola Esch, matchstart kl 18.
CS Fola Esch kom tvåa i luxemburgska ligan ifjol. Men laget vållade AIK stora problem i fjolårets Champions League-kval; Solnaklubben tog sig vidare efter 1-0 hemma och 0-0 borta. Elfsborgs tränare Magnus Haglund ser precis som kollega Gerhardsson en lurig motståndare framför sig.
- Det finns inga dåliga lag i Europa längre. Lagen som spelar på den här nivån är välorganiserade och jobbiga att möta, säger Magnus Haglund till klubbens hemsida.
- Vi har sett dem i en träningsmatch och kunde se att det är ett ganska fysiskt starkt lag som är ganska markeringsorienterade i sitt försvarsspel.
- Vi vill vinna matchen och gärna hålla nollan, det är de två målsättningarna vi går in i matchen med
Hur känns det att gå in i en period med både EL-kval och mycket matcher i Allsvenskan?
- Än så länge är vi ju bara i början av detta matchande så vi är inte slitna på det sättet att man behöver göra byten för att man är just sliten. Det kommer komma längre fram. Annars känns det givetvis jättekul, det är alltid kul att komma ut och möta nya lag och komma till nya platser.
Efter trettiosex matcher i Europa har Elfsborg samlat på sig en del erfarenhet, vad har vi lärt oss?
- Vi har lärt oss att mål på bortaplan betyder väldigt mycket. Det är den största lärdomen. Gör man mål på bortaplan så kan man uträtta stora saker.