Häcken har fått en tuff inledning på den allsvenska säsongen. Tre poäng på de inledande sju omgångarna, och klubben har sedan tidigare bekräftat att tränaren Andreas Alm lämnar till sommaren och ansluter till danska Odense.
Jens Gustafsson och Marcus Lantz är två namn som nämnts i rykteskarusellen kring vem som tar över jobbet. Men ännu är inget klart.
- Vi är igenom väldigt många namn och vi vill göra det här noggrant och bra. Det är en komplex situation med tanke på att vi ligger där vi ligger. Man får väga in allt: fotbollsmässigt, ledarskapsmässigt, strategimässigt och sedan ska person förstås också fungera ihop med oss andra, säger sportchef Martin Ericsson till Expressen.
Ericsson berättar att även namn från den större fotbollsscenen hört av sig.
- Det är högt och lågt. Och visst finns det faktiskt världsnamn också, från många delar av världen. Det är häftigt, men man får sansa sig lite också och tänka på vår strategi.
Vilka det rör sig om avböjer han att gå in på.
Häcken ställs mot Varberg på söndagseftermiddagen med matchstart 17.30.