Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Hammarby-kapten bröt träning: "Inga problem alls"

Allsvenskan

STOCKHOLM. Jeppe Andersen bröt Hammarbys träning.
Efteråt lugnade tränaren Stefan Billborn inför Häcken.
- Det ska inte vara några problem alls, säger Billborn.

Foto: Bildbyrån.

FC Stockholm - Hammarby IF
FC Stockholm
Hammarby IF
STREAMA PÅ LÖRDAG

Hammarby gör på lördag upp med Djurgården och Malmö FF i guldstriden i allsvenskan. Under torsdagen tränade laget på Tele2 Arena, men utan både Mads Fenger och Simon Sandberg, samtidigt som Jeppe Andersen bröt träningen i förtid med anledning av att han var stel i kroppen.

Tränaren Stefan Billborn lugnade däremot efter träningen inför mötet med Häcken.

- Vi kan inte träna spelarna mer nu. Vi har därmed gjort så nu sista veckorna, korta pass och bara samlat ihop dem. Om man har skavanker har man fått köra rehab i stället. Då var det bara att plocka av honom eftersom att det bara var lite känningar i ljumsken. Det ska inte vara några problem alls, säger Billborn.

Annons

Billborn menar också att det inte ska vara någon fara med Fenger och Sandberg.

- Man har ju småbarn, du vet hur det är. Katastrof, skämtar han och fortsätter:

- Det ska vara lugnt. Det är alltid lite slitet i slutet av säsongen, men den här matchen kommer nog alla kunna samla ihop sig till.

Billborn meddelar också att Johan Wiland missar matchen, samtidigt som Leo Bengtsson, precis som de andra Hammarby-spelarna som har spelat med Frej under säsongen, kommer att spela med Täby-laget på söndag mot Öster på bortaplan i bottenstriden i superettan.

Publicerad 2019-10-31 kl 12:55
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS