Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ALLSVENSKAN

Hela allsvenska spelschemat

Här är det preliminära allsvenska spelschemat. Med Djurgården-AIK i

ALLSVENSKAN 2011

Omgång 1 (3 april) sö 3 april kl. 14.00 IFK Norrköping FK – GAIS
sö 3 april kl. 16.30 Trelleborgs FF – Malmö FF
må 4 april kl. 20.00 Djurgården – AIK

1 match lördag kl. 14.00, 1 match lördag kl. 16.00, 1 match söndag kl. 16.30, 1 match söndag kl. 19.00 och 1 måndag kl. 19.00

Syrianska FC – Gefle IF FF
Mjällby AIF – Helsingborgs IF
IFK Göteborg – Örebro
IF Elfsborg – BK Häcken
Halmstads BK – Kalmar FF

Omgång 2 (10 april) fr 8 april kl. 19.00 Örebro – Syrianska FC
sö 10 april kl. 16.30 Helsingborgs IF – IF Elfsborg
må 11 april kl. 19.00 Malmö FF – Halmstads BK
må 11 april kl. 19.00 Kalmar FF – Djurgården

1 match lördag kl. 14.00, 1 lördag kl. 16.00 och 1 söndag kl. 14.00, 1 söndag kl. 19.00

AIK – Mjällby AIF
Gefle IF FF – IFK Norrköping FK
GAIS – Trelleborgs FF
BK Häcken - IFK Göteborg

Omgång 3 / (17 april)

fr 15 april kl. 19.00 Djurgården – Malmö FF
lö 16 april kl. 14.00 Halmstads BK – GAIS
sö 17 april kl. 16.30 IF Elfsborg - AIK
må 18 april kl. 19.00 IFK Göteborg – Helsingborgs IF

1 match lördag kl. 16.00, 1 söndag kl. 14.00, 1 söndag kl. 19.00, 1 måndag kl. 19.00

Mjällby AIF – Kalmar FF
Syrianska FC – BK Häcken
Trelleborgs FF – IFK Norrköping FK
Örebro – Gefle IF FF

Omgång 4 / (on 20 april)

ti 19 april kl. 19.00 GAIS – Djurgården
on 20 april kl. 19.00 IFK Norrköping FK – Halmstads BK
on 20 april kl. 19.00 Malmö FF – Mjällby AIF
to 21 april kl. 19.00 AIK – IFK Göteborg
fr 22 april kl. 15.00 Helsingborgs IF – Syrianska FC

1 match onsdag och 2 torsdag
Gefle IF FF – Trelleborgs FF
Kalmar FF – IF Elfsborg
BK Häcken – Örebro

Omgång 5 / (24 april) sö 24 april kl. 16.30 IF Elfsborg – Malmö FF
må 25 april kl. 15.00 Syrianska FC – AIK

2 matcher söndag kl. 14.00, 1 söndag kl. 16.30, 1 söndag kl. 19.00, 2 måndag kl. 15.00

sö 24 april kl. Djurgården – IFK Norrköping FK
IFK Göteborg – Kalmar FF
Halmstads BK – Trelleborgs FF
BK Häcken – Gefle IF FF Mjällby AIF – GAIS
Örebro – Helsingborgs IF

Omgång 6 /3b (1 maj)

fr 29 april kl. 19.00 GAIS – IF Elfsborg
sö 1 maj kl. 16.30 Helsingborgs IF – BK Häcken
må 2 maj kl. 19.00 Malmö FF – IFK Göteborg

1 match lördag kl. 14.00, 1 lördag kl. 16.00, 1 söndag kl. 14.00, 1 söndag kl. 19.00, 1 måndag kl. 19.00
AIK – Örebro
Gefle IF FF – Halmstads BK
IFK Norrköping FK – Mjällby AIF
Kalmar FF – Syrianska FC
Trelleborgs FF – Djurgården

Omgång 7 /4a (8 maj)

fr 6 maj kl. 19.00 Örebro – Kalmar FF
sö 8 maj kl. 16.30 IFK Göteborg – GAIS
må 9 maj kl. 19.00 IF Elfsborg – IFK Norrköping FK

1 match lördag kl. 14.00, 1 lördag kl. 16.00, 1 söndag kl. 14.00, 1 söndag kl. 19.00, 1 måndag kl. 19.00

Djurgården – Halmstads BK
Helsingborgs IF – Gefle IF FF
BK Häcken – AIK
Mjällby AIF – Trelleborgs FF
Syrianska FC – Malmö FF
SvC omg. 3, 11 maj (A in)
OBS! IF Elfsborg får spela sin cupmatch den 12 maj (se omg. 7).

Omgång 8 / (15 maj)

sö 15 maj kl. 14.00 Gefle IF FF – Djurgården Canal+
sö 15 maj kl. 16.30 IFK Norrköping FK – IFK Göteborg Canal+
må 16 maj kl. 19.00 AIK – Helsingborgs IF Canal+

Om möjligt: 1 match lördag kl. 14.00 och 2 lördag kl. 16.00. 1 söndag kl. 19.00, 1 match måndag kl. 19.00
GAIS – Syrianska FC
Halmstads BK – Mjällby AIF
Kalmar FF – BK Häcken
Malmö FF – Örebro
Trelleborgs FF – IF Elfsborg

Omgång 9 / (22 maj)
fr 20 maj kl. 19.00 BK Häcken – Malmö FF
sö 22 maj kl. 16.30 Syrianska FC – IFK Norrköping FK
sö 22 maj kl. 19.00 IFK Göteborg – Trelleborgs FF
må 23 maj kl. 19.00 Mjällby AIF – Djurgården
1 match lördag kl. 14.00, 1 lördag kl. 16.00, 1 söndag kl. 14.00, 1 söndag kl. 19.00, 1 måndag kl. 19.00

AIK – Gefle IF FF
IF Elfsborg – Halmstads BK
Helsingborgs IF – Kalmar FF
Örebro - GAIS

Omgång 10 / (on 25 maj)
ti 24 maj kl. 19.00 Malmö FF – Helsingborgs IF
on 25 maj kl. 19.00 Halmstads BK – IFK Göteborg
to 26 maj kl. 19.00 IFK Norrköping FK – Örebro
2 alt. 3 matcher onsdag, 2 alt.3 torsdag
GAIS – BK Häcken
Gefle IF FF – Mjällby AIF
Djurgården – IF Elfsborg
Kalmar FF – AIK
Trelleborgs FF – Syrianska FC
SvC omg. 4, 29 maj
OBS! Inga matcher får spelas lö 28 maj enligt krav från UEFA! Endast de matcher, där berörda föreningar inte har landslagsspelare, får flyttas ut till måndagen.

Omgång 11 / (12 juni)
sö 12 juni kl. 16.30 IF Elfsborg – Mjällby AIF
sö 12 juni kl. 19.00 AIK – Malmö FF
må 13 juni kl. 19.00 IFK Göteborg – Djurgården
må 13 juni kl. 19.00 Helsingborgs IF – GAIS
2 matcher lördag kl. 16.00, 2 lördag kl. 18.00 Lördagsmatcher för Svenska Spel.
BK Häcken – IFK Norrköping FK
Kalmar FF – Gefle IF FF
Syrianska FC – Halmstads BK
Örebro – Trelleborgs FF
SvC omg. 5, 15 juni
OBS! Djurgården, GAIS, IFK Göteborg och Helsingborg får spela cupmatchen den 16 juni (se omg. 11).

Omgång 12 / (19 juni)
sö 19 juni kl. 16.30 IFK Norrköping FK – Helsingborgs IF
sö 19 juni kl. 19.00 GAIS – AIK
må 20 juni kl. 19.00 Malmö FF – Kalmar FF
må 20 juni kl. 19.00 Djurgården – Syrianska FC
2 matcher lördag kl. 16.00, 2 matcher lördag kl. 18.00 Lördagsmatcher för Svenska Spel.
Gefle IF FF – IF Elfsborg
Halmstads BK - Örebro
Mjällby AIF – IFK Göteborg
Trelleborgs FF – BK Häcken

Omgång 13 (on 22 juni)
ti 21 juni kl. 19.00 BK Häcken – Halmstads BK
on 22 juni kl. 19.00 AIK – IFK Norrköping FK
on 22 juni kl. 19.00 IFK Göteborg – IF Elfsborg
on 22 juni kl. 19.00 Helsingborgs IF – Trelleborgs FF
to 23 juni kl. 19.00 Kalmar FF - GAIS
to 23 juni kl. 19.00 Malmö FF – Gefle IF FF
to 23 juni kl. 19.00 Syrianska FC – Mjällby AIF
to 23 juni kl. 19.00 Örebro – Djurgården

Omgång 14 / (26 juni)
sö 26 juni kl. 16.30 GAIS – Malmö FF
sö 26 juni kl. */ IF Elfsborg – Syrianska FC
sö 26 juni kl. */ Mjällby AIF – Örebro
sö 26 juni kl. 19.00 Gefle IF FF – IFK Göteborg
må 27 juni kl. 19.00 Djurgården – BK Häcken
må 27 juni kl. 19.00 Halmstads BK – Helsingborgs IF
må 27 juni kl. 19.00 IFK Norrköping FK – Kalmar FF
må 27 juni kl. 19.00 Trelleborgs FF - AIK
*/ en av matcherna kl. 16.30 och en kl. 19.00
SvC omg. 6, 29 juni
OBS! IF Elfsborg får spela sin cupmatch på dag som fastställes senare (UEL 30 juni). De lag som spelar seriematch den 27 juni (omg. 14)
får spela cupmatcherna den 30 juni.

Omgång 15 / (3 juli)
sö 3 juli kl. 16.30 Halmstads BK – AIK
sö 3 juli kl. 19.00 Malmö FF – IFK Norrköping FK
sö 3 juli kl. */ BK Häcken – Mjällby AIF
sö 3 juli kl. */ Örebro – IF Elfsborg
må 4 juli kl. 19.00 Helsingborgs IF – Djurgården
2 matcher lördag kl. 16.00 och 1 kl. 18.00 Lördagsmatcher för Svenska Spel.
lö 2 juli kl. GAIS - Gefle IF FF
lö 2 juli kl. Kalmar FF – Trelleborgs FF
lö 2 juli kl. Syrianska FC – IFK Göteborg
*/ en av matcherna kl. 16.30 och en kl. 19.00

Omgång 16 / (10 juli)
sö 10 juli kl. 16.30 IFK Göteborg – Syrianska FC
sö 10 juli kl. 16.30 AIK - Halmstads BK
sö 10 juli kl. 19.00 IF Elfsborg – Örebro
må 11 juli kl. 19.00 Djurgården – Helsingborgs IF
2 matcher lördag kl. 16.00 och 2 lördag kl. 18.00 Lördagsmatcher för Svenska Spel.
lö 9 juli kl. Gefle IF FF - GAIS
lö 9 juli kl. Mjällby AIF – BK Häcken
lö 9 juli kl. IFK Norrköping FK – Malmö FF
lö 9 juli kl. Trelleborgs FF – Kalmar FF

Omgång 17 /(17 juli)

sö 17 juli kl. 16.30 Gefle IF FF – AIK
sö 17 juli kl. 16.30 GAIS – Örebro
sö 17 juli kl. 19.00 Halmstads BK – IF Elfsborg
må 18 juli kl. 19.00 Kalmar FF – Helsingborgs IF
må 18 juli kl. 19.00 Trelleborgs FF – IFK Göteborg
2 matcher lördag kl. 16.00 och 1 lördag kl. 18.00 Lördagsmatcher för Svenska Spel.
lö 16 juli kl. Djurgården – Mjällby AIF
lö 16 juli kl. IFK Norrköping FK – Syrianska FC
lö 16 juli kl. Malmö FF – BK Häcken

Omgång 18 / (24 juli)
lö 23 juli kl. 16.00 Helsingborgs IF – Malmö FF
sö 24 juli kl. 16.30 AIK – Kalmar FF
sö 24 juli kl. 16.30 IF Elfsborg – Djurgården
sö 24 juli kl. 19.00 Örebro – IFK Norrköping FK
må 25 juli kl. 19.00 IFK Göteborg – Halmstads BK
1 match lördag kl. 16.00 och 2 lördag kl. 18.00 Lördagsmatcher för Svenska Spel.
lö 23 juli kl. Syrianska FC – Trelleborgs FF
lö 23 juli kl. Mjällby AIF – Gefle IF FF
lö 23 juli kl. BK Häcken – GAIS

Omgång 19 / (31 juli)
lö 30 juli kl. 16.00 Malmö FF – Djurgården
sö 31 juli kl. 16.30 Helsingborgs IF – IFK Göteborg
sö 31 juli kl. 19.00 AIK – IF Elfsborg
må 1 aug. kl. 19.00 Kalmar FF – Mjällby AIF
må 1 aug. kl. 19.00 GAIS – Halmstads BK
1 match kl. 16.00 och 2 matcher kl. 18.00 Lördagsmatcher för Svenska Spel.
lö 30 juli kl. BK Häcken – Syrianska FC
lö 30 juli kl. IFK Norrköping FK – Trelleborgs FF
lö 30 juli kl. Gefle IF FF – Örebro

Speldagar i omgångarna 20-30 fastställs senare.

Omgång 20 / (7 augusti)
Syrianska FC – Helsingborgs IF
IFK Göteborg - AIK
IF Elfsborg – Kalmar FF
Djurgården - GAIS
Halmstads BK – IFK Norrköping FK
Trelleborgs FF – Gefle IF FF
Örebro – BK Häcken
Mjällby AIF – Malmö FF

Omgång 21 / (14 augusti)
IF Elfsborg – IFK Göteborg
Djurgården – Örebro
Gefle IF FF – Malmö FF
Halmstads BK – BK Häcken
Trelleborgs FF – Helsingborgs FF
IFK Norrköping FK - AIK
GAIS – Kalmar FF
Mjällby AIF – Syrianska FC

Omgång 22 / (21 augusti)
Syrianska FC – IF Elfsborg
IFK Göteborg – Gefle IF FF
Örebro – Mjällby AIF
BK Häcken – Djurgården
Helsingborgs IF – Halmstads BK
AIK – Trelleborgs FF
Kalmar FF – IFK Norrköping FK
Malmö FF – GAIS

Omgång 23 / (28 augusti)
Malmö FF – Syrianska FC
GAIS – IFK Göteborg
IFK Norrköping FK – IF Elfsborg
Trelleborgs FF – Mjällby AIF
Halmstads BK - Djurgården
Gefle IF FF – Helsingborgs IF
Kalmar FF - Örebro
AIK – BK Häcken

Omgång 24 / (11 september)
Syrianska FC - GAIS
IFK Göteborg – IFK Norrköping FK
IF Elfsborg – Trelleborgs FF
Djurgården – Gefle IF FF
Örebro – Malmö FF
BK Häcken – Kalmar FF
Helsingborgs IF – AIK
Mjällby AIF – Halmstads BK

Omgång 25 / (18 september) Gefle IF FF – Syrianska FC
Örebro – IFK Göteborg
BK Häcken – IF Elfsborg
Helsingborgs IF – Mjällby AIF
AIK - Djurgården
Kalmar FF – Halmstads BK
Malmö FF – Trelleborgs FF
GAIS – IFK Norrköping FK

Omgång 26 / (on 21 september)
Syrianska FC – Örebro
IFK Göteborg – BK Häcken
IF Elfsborg – Helsingborgs IF
Djurgården – Kalmar FF
Halmstads BK – Malmö FF
Trelleborgs FF - GAIS
IFK Norrköping FK – Gefle IF FF
Mjällby AIF - AIK

Omgång 27 / (25 september)
Halmstads BK – Syrianska FC
Gefle IF FF – Kalmar FF
Djurgården – IFK Göteborg
Trelleborgs FF – Örebro
IFK Norrköping FK – BK Häcken
GAIS – Helsingborgs IF
Malmö FF – AIK
Mjällby AIF – IF Elfsborg

Omgång 28 / (2 oktober)
IFK Göteborg – Mjällby AIF
IF Elfsborg – Gefle IF FF
Örebro – Halmstads BK
BK Häcken – Trelleborgs FF
Helsingborgs IF – IFK Norrköping FK
AIK - GAIS
Kalmar FF – Malmö FF
Syrianska FC - Djurgården

Omgång 29 / (16 oktober)
AIK – Syrianska FC
Kalmar FF – IFK Göteborg
Malmö FF – IF Elfsborg
GAIS – Mjällby AIF
IFK Norrköping FK - Djurgården
Trelleborgs FF – Halmstads BK
Gefle IF FF – BK Häcken
Helsingborgs IF – Örebro

Omgång 30 / (23 oktober)
Syrianska FC – Kalmar FF
IFK Göteborg – Malmö FF
IF Elfsborg - GAIS
Djurgården – Trelleborgs FF
Halmstads BK – Gefle IF FF
Örebro - AIK
BK Häcken – Helsingborgs IF
Mjällby AIF – IFK Norrköping
Svenska Cupen, final
speldag: den 29 oktober alt. den 5/6 november.

Publicerad 2010-12-08 kl 16:37
ALLSVENSKAN

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER