Kalmar FF:s sportchef Svante Samuelsson har precis landat i Sierra Leone och för några veckor sedan var Kalmar ännu en gång på plats i Brasilien.
Vårens succé får nu Kalmar att guldrusta och satsa hårt på att göra ett redan bra lag ännu bättre.
Men det ser inte längre ut att bara handla om något enstaka nyförvärv - nu är snarare Kalmars ambition att få in både två och tre nya spelare.
- Ja, det är vad vi hoppas på, det kan mycket väl bli så många, avslöjar Kalmars ordförande Johnny Peterson för FotbollDirekt.se.
- Men det handlar inte bara om den här säsongen, det handlar lika mycket om nästa säsong och undvika den tidsnöd som vi hamnat i så många gånger med nyförvärv.
Nu är den knappa veckan nere i Sierra Leone tänkt att gå åt till att titta på två till tre anfallstips.
Men det nykläckta västafrikanska spåret konkurrerar inte med Brasilien-marknaden för Kalmar.
- Nej, det gör det inte. Vi väntar fortfarande på Patric från Brasilien och har ytterligare ett spännande alternativ där. Men det hindrar oss inte från att öppna upp fler spår. Och då inte bara Sierra Leone - det kan bli Argentina också, berättar Johhny Peterson.
- Vi måste skaffa oss bredare möjligheter än vad vi har haft. Och det ser bra ut. Vi är bra på gång. Nu har vi Brasilien, vi har Sierra Leone, vi har Kosovo och ett antal svensk-nordiska alternativ.