POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
ALLSVENSKAN
3v

Klart: Här är speldatum och tider - så spelar ditt lag i 22 första omgångarna i allsvenskan

Foto: Bildbyrån.

Allsvenskans spelschema är redan släppt. 
I dag släpptes även tider och dagar för flera matcher.
Detta för de 22 första omgångarna av säsongen. 

Allsvenskans spelschema för 2019 är redan släppt. Serien drog igång i söndags och den sista omgången spelas en vecka tidigare än i år, den 2 november. Nu har det även tagits beslut om datum och tider fram till den 22:a omgången. 

Årets första Stockholmsderby är i år i omgång 6 mellan Hammarby och Djurgården på Tele2 Arena, samtidigt som nästkommande Stockholmsderby är mellan Djurgården och AIK på Tele2 Arena i omgång åtta, söndagen den 12 maj. Första Skånederbyt mellan Helsingborg och Malmö spelas den 2 juni på Olympia. 

Noterbart är att Malmö FF:s möte med Sundsvall och AIK:s möte med Norrköping i omgång 18 flyttas till före uppehållet, den 25 juni för AIK:s möte, och den 28 maj för Malmös match. Samtidigt är speldagen för AFC Eskilstunas hemmamöte med AIK i omgång 19 inte helt fastställd, då det blir klart först efter att cupfinalen är färdigspelad. 

Utöver det, så är det ännu oklart om Djurgårdens möte med Häcken eller AFC Eskilstunas möte med Hammarby i omgång 17 spelas på lördagen eller söndagen. Cupvinnaren spelar söndag klockan 15.00 och cupförloraren spelar lördag klockan 18.00.  

Omgång 23-28 kommer att fastställas i början av juni. 

Nytt för i år är även att det sänds en måndagsmatch på Sportkanalen. Utöver det sänds som vanligt samtliga samtidigt som samtliga matcher sänds i C Mores kanaler. 

FAKTA

Allsvenskans spelschema till omgång 22

Omgång 1:

31 mar söndag 15:00 AIK Östersund C More Fotboll
31 mar söndag 15:00 Falkenberg Örebro C More Live 2
31 mar söndag 15:00 Kalmar Sirius C More Live 3
31 mar söndag 17:30 Helsingborg Norrköping C More Fotboll
31 mar söndag 17:30 AFC Eskilstuna Göteborg C More Live 2
01 apr måndag 19:00 Elfsborg Hammarby C More Fotboll
01 apr måndag 19:00 Djurgården Sundsvall C More Live 2
01 apr måndag 19:00 Malmö Häcken Sportkanalen

Omgång 2:

06 apr lördag 16:00 Sundsvall Malmö C More Fotboll
06 apr lördag 16:00 Häcken Helsingborg C More Live 2
07 apr söndag 15:00 Göteborg Elfsborg C More Fotboll
07 apr söndag 15:00 Östersund Falkenberg C More Live
07 apr söndag 17:30 Hammarby Kalmar C More Fotboll
08 apr måndag 19:00 Örebro Djurgården C More Fotboll
08 apr måndag 19:00 Sirius AFC Eskilstuna C More Live 2
08 apr måndag 19:00 Norrköping AIK Sportkanalen

Omgång 3:

12 apr fredag 19:00 AFC Eskilstuna Örebro C More Fotboll
13 apr lördag 13:30 Falkenberg Häcken C More Fotboll
13 apr lördag 16:00 Kalmar Norrköping C More Fotboll
14 apr söndag 15:00 AIK Sirius C More Fotboll
14 apr söndag 15:00 Elfsborg Sundsvall C More Live
14 apr söndag 17:30 Malmö Östersund C More Fotboll
15 apr måndag 19:00 Djurgården Göteborg C More Fotboll
15 apr måndag 19:00 Helsingborg Hammarby Sportkanalen

Omgång 4:


19 apr fredag 13:30 Östersund Elfsborg C More Fotboll
19 apr fredag 16:00 Örebro AIK C More Fotboll
19 apr fredag 16:00 Norrköping Falkenberg C More Live 2
20 apr lördag 16:00 Sirius Malmö C More Fotboll
21 apr söndag 15:00 Häcken Djurgården C More Fotboll
21 apr söndag 17:30 Hammarby AFC Eskilstuna C More Fotboll
22 apr måndag 15:00 Göteborg Helsingborg C More Fotboll
22 apr måndag 17:30 Sundsvall Kalmar C More Fotboll

Omgång 5:

24 apr onsdag 19:00 Malmö Hammarby C More Fotboll
24 apr onsdag 19:00 AIK Häcken C More Live
24 apr onsdag 19:00 Elfsborg Örebro C More Live 2
24 apr onsdag 19:00 Falkenberg Sirius C More Live 3
24 apr onsdag 19:00 AFC Eskilstuna Östersund C More Live 4
25 apr torsdag 19:00 Djurgården Norrköping C More Fotboll
25 apr torsdag 19:00 Kalmar Göteborg C More Live
25 apr torsdag 19:00 Helsingborg Sundsvall C More Live 2

Omgång 6:

27 apr lördag 16:00 Sirius Elfsborg C More Fotboll
28 apr söndag 15:00 Hammarby Djurgården C More Fotboll
28 apr söndag 15:00 Häcken AFC Eskilstuna C More Live
28 apr söndag 17:30 Norrköping Malmö C More Fotboll
29 apr måndag 19:00 Östersund Helsingborg C More Fotboll
29 apr måndag 19:00 Örebro Kalmar C More Live 2
29 apr måndag 19:00 Sundsvall Falkenberg C More Live 3
29 apr måndag 19:00 Göteborg AIK Sportkanalen

Omgång 7:

04 maj lördag 13:30 AIK AFC Eskilstuna C More Fotboll
04 maj lördag 16:00 Sirius Göteborg C More Fotboll
05 maj söndag 15:00 Falkenberg Malmö C More Fotboll
05 maj söndag 15:00 Häcken Sundsvall C More Live
05 maj söndag 15:00 Kalmar Östersund C More Live 2
05 maj söndag 17:30 Örebro Hammarby C More Fotboll
06 maj måndag 19:00 Helsingborg Djurgården C More Fotboll
06 maj måndag 19:00 Elfsborg Norrköping Sportkanalen

Omgång 8:

10 maj fredag 19:00 Hammarby Sirius C More Fotboll
11 maj lördag 13:30 Östersund Häcken C More Fotboll
11 maj lördag 16:00 Kalmar Helsingborg C More Fotboll
11 maj lördag 16:00 AFC Eskilstuna Falkenberg C More Live 2
11 maj lördag 18:05 Sundsvall Örebro C More Fotboll
12 maj söndag 15:00 Djurgården AIK C More Fotboll
12 maj söndag 17:30 Malmö Elfsborg C More Fotboll
13 maj måndag 19:00 Norrköping Göteborg C More Fotboll

Omgång 9:

14 maj tisdag 19:00 Hammarby Östersund C More Fotboll
15 maj onsdag 19:00 Helsingborg AIK C More Fotboll
15 maj onsdag 19:00 Falkenberg Djurgården C More Live
15 maj onsdag 19:00 Häcken Kalmar C More Live 2
15 maj onsdag 19:00 Sirius Sundsvall C More Live 3
15 maj onsdag 19:00 Elfsborg AFC Eskilstuna C More Live 4
16 maj torsdag 19:00 Örebro Norrköping C More Fotboll
16 maj torsdag 19:00 Göteborg Malmö Sportkanalen

Omgång 10:

18 maj lördag 16:00 AFC Eskilstuna Helsingborg C More Fotboll
19 maj söndag 15:00 Malmö Kalmar C More Fotboll
19 maj söndag 15:00 Sirius Häcken C More Live
19 maj söndag 17:30 Djurgården Elfsborg C More Fotboll
20 maj måndag 19:00 AIK Falkenberg C More Fotboll
20 maj måndag 19:00 Norrköping Sundsvall C More Live 2
20 maj måndag 19:00 Östersund Örebro C More Live 3
20 maj måndag 19:00 Göteborg Hammarby Sportkanalen

Omgång 11:

24 maj fredag 19:00 Sundsvall AIK C More Fotboll
25 maj lördag 16:00 Häcken Göteborg C More Fotboll
25 maj lördag 16:00 Malmö AFC Eskilstuna C More Live 3
25 maj lördag 18:05 Helsingborg Falkenberg C More Fotboll
26 maj söndag 15:00 Djurgården Östersund C More Fotboll
26 maj söndag 17:30 Kalmar Elfsborg C More Fotboll
27 maj måndag 19:00 Hammarby Norrköping Sportkanalen
27 maj måndag 19:00 Örebro Sirius C More Fotboll

Omgång 12:

01 jun lördag 16:00 Sirius Djurgården C More Fotboll
01 jun lördag 16:00 Göteborg Örebro C More Live
01 jun lördag 18:05 Östersund Sundsvall C More Fotboll
01 jun lördag 18:05 Falkenberg Kalmar C More Live
02 jun söndag 15:00 AIK Hammarby C More Fotboll
02 jun söndag 15:00 Elfsborg Häcken C More Live
02 jun söndag 15:00 AFC Eskilstuna Norrköping C More Live 2
02 jun söndag 17:30 Helsingborg Malmö Sportkanalen

Omgång 13

28 jun fredag 18:00 Örebro Helsingborg C More Fotboll
29 jun lördag 16:00 Östersund Göteborg C More Live 2
29 jun lördag 18:05 Falkenberg Elfsborg Sportkanalen
29 jun lördag 23:00 Sundsvall AFC Eskilstuna Sportkanalen
30 jun söndag 15:00 AIK Malmö C More Fotboll
30 jun söndag 17:30 Norrköping Sirius C More Fotboll
01 jul måndag 19:00 Häcken Hammarby C More Fotboll
01 jul måndag 19:00 Djurgården Kalmar Sportkanalen

Omgång 14:

06 jul lördag 16:00 Kalmar AIK C More Fotboll
06 jul lördag 16:00 Göteborg Sundsvall C More Live 2
06 jul lördag 16:00 Sirius Östersund C More Live 3
06 jul lördag 18:05 Malmö Örebro Sportkanalen
07 jul söndag 15:00 Norrköping Häcken C More Fotboll
07 jul söndag 17:30 Hammarby Falkenberg C More Fotboll
08 jul måndag 19:00 Elfsborg Helsingborg C More Fotboll
08 jul måndag 19:00 AFC Eskilstuna Djurgården Sportkanalen

Omgång 15:

13 jul lördag 16:00 AIK Elfsborg C More Fotboll
13 jul lördag 16:00 Falkenberg Göteborg C More Live 2
13 jul lördag 18:05 AFC Eskilstuna Kalmar C More Fotboll
14 jul söndag 15:00 Östersund Norrköping C More Fotboll
14 jul söndag 15:00 Häcken Örebro C More Live
14 jul söndag 17:30 Djurgården Malmö C More Fotboll
15 jul måndag 19:00 Sundsvall Hammarby C More Fotboll
15 jul måndag 19:00 Helsingborg Sirius Sportkanalen

Omgång 16:

20 jul lördag 16:00 AIK Helsingborg C More Fotboll
20 jul lördag 16:00 Örebro Falkenberg C More Live 2
20 jul lördag 18:05 Sundsvall Häcken Sportkanalen
21 jul söndag 15:00 Malmö Sirius C More Fotboll
21 jul söndag 15:00 Göteborg AFC Eskilstuna C More Live 3
21 jul söndag 17:30 Norrköping Östersund C More Fotboll
22 jul måndag 19:00 Kalmar Djurgården C More Fotboll
22 jul måndag 19:00 Hammarby Elfsborg Sportkanalen

Omgång 17:

27 jul lördag 16:00 Sirius AIK C More Fotboll
27 jul lördag 16:00 Falkenberg Sundsvall C More Live 5
27 jul lördag 18:05  tba tba C More Fotboll
28 jul söndag 15:00 Östersund Malmö C More Fotboll
28 jul söndag 15:00 tba tba C More Live
28 jul söndag 17:30 Göteborg Norrköping C More Fotboll
29 jul måndag 19:00 Elfsborg Kalmar C More Fotboll
29 jul måndag 19:00 Helsingborg Örebro Sportkanalen

Omgång 18:

28 maj tisdag 19:00 Malmö Sundsvall C More Fotboll
25 jun tisdag 19:00 AIK Norrköping C More Fotboll
03 aug lördag 16:00 Östersund AFC Eskilstuna C More Fotboll
03 aug lördag 18:05 Falkenberg Helsingborg C More Fotboll
04 aug söndag 15:00 Kalmar Hammarby C More Fotboll
04 aug söndag 17:30 Häcken Sirius C More Fotboll
05 aug måndag 19:00 Örebro Göteborg C More Fotboll
05 aug måndag 19:00 Elfsborg Djurgården Sportkanalen

Omgång 19:

10 aug lördag 16:00 Djurgården Sirius C More Fotboll
10 aug lördag 16:00 AFC Eskilstuna AIK C More Live
10 aug lördag 18:05 Sundsvall Östersund C More Fotboll
11 aug söndag 15:00 Häcken Malmö C More Fotboll
11 aug söndag 17:30 Norrköping Elfsborg C More Fotboll
11 aug söndag 17:30 Hammarby Helsingborg C More Live
12 aug måndag 19:00 Kalmar Örebro C More Fotboll
12 aug måndag 19:00 Göteborg Falkenberg Sportkanalen

Omgång 20:

17 aug lördag 16:00 Hammarby Sundsvall C More Fotboll
17 aug lördag 16:00 AIK Kalmar C More Live
18 aug söndag 15:00 Sirius Norrköping C More Fotboll
18 aug söndag 15:00 Örebro Häcken C More Live
18 aug söndag 17:30 Malmö Falkenberg C More Fotboll
19 aug måndag 19:00 Helsingborg Göteborg Sportkanalen
19 aug måndag 19:00 Elfsborg Östersund C More Fotboll
19 aug måndag 19:00 Djurgården AFC Eskilstuna C More Live 2

Omgång 21:

24 aug lördag 13:30 Östersund AIK C More Fotboll
24 aug lördag 16:00 Sirius Örebro C More Fotboll
25 aug söndag 15:00 Norrköping Helsingborg C More Fotboll
25 aug söndag 15:00 AFC Eskilstuna Häcken C More Live
25 aug söndag 17:30 Malmö Djurgården C More Fotboll
26 aug måndag 19:00 Falkenberg Hammarby Sportkanalen
26 aug måndag 19:00 Göteborg Kalmar C More Fotboll
26 aug måndag 19:00 Sundsvall Elfsborg C More Live

Omgång 22:

30 aug fredag 19:00 Helsingborg Östersund C More Fotboll
31 aug lördag 13:30 Elfsborg Sirius C More Fotboll
31 aug lördag 16:00 Örebro AFC Eskilstuna C More Fotboll
01 sep söndag 15:00 AIK Djurgården C More Fotboll
01 sep söndag 15:00 Kalmar Malmö C More Live
01 sep söndag 15:00 Sundsvall Göteborg C More Live 2
01 sep söndag 17:30 Norrköping Hammarby Sportkanalen
01 sep söndag 17:30 Häcken Falkenberg C More Fotboll

Publicerad 2019-04-03 kl 15:33
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå