De har inför årets säsong nämnts som två lag som kan överraska positivt. Då måste Halmstad och Trelleborg rycka upp sig ordentligt. Långfredagens tillställning dominerades av snedsparkar och felbeslut.
-Vi får inte ut det vi kan i dag, säger HBK:s lagkapten Tommy Jönsson.
Mittbacken skyller den svaga insatsen på planen.
-Det går inte ha något vettigt passningsspel på en sådan plan, den är ju helt bedrövlig. De hade lagt ut massa sand på den så det knappt var något gräs.
Jönsson var ändå snubblande nära att avgöra mötet med en nick på tilläggstid.
Bänkade stjärnor
Halmstads tränare Janne Andersson hade bänkat sina två stjärnor, Anselmo och Anel Raskaj. I stället fick 19-årige Joe Sise och Ajsel Kujovic förtroendet.
-Jag ville få in en djupledslöpande forward i kombination med Ajsels förmåga att hålla i bollen. Dessutom har Anselmo haft problem den sista tiden, säger Andersson.
Men förändringen gav ingen större utdelning. Duon lyckades inte skapa något nämnvärt.
-Vi kommer fortfarande inte in i straffområdet och skapar några riktigt heta lägen. Det känns som det blir lite stabbigt emellanåt.
I stället var det gästande Trelleborg som stod för första halvleks enda glädjeämne i den 43:e minuten. Kristian Haynes slog ett flackt inlägg mot första stolpen där Marcus Pode dök upp och styrde in bollen.
-Det var extra skönt att få göra mål, men synd att det inte räckte till tre poäng, säger Pode efter sitt första tävlingsmål i TFF.
Volley blev kryss
I andra halvlek kom Emir Kujovic in. Ett inhopp som räddade en pinne åt HBK. För i den 73:e minuten stänkte Kujovic den yngre in en volley förbi TFF:s duktige målvakt Viktor Noring.
-Emir är bra på att nosa upp lägen och han är en fantastisk målskytt. Jag tycker andra halvlek var ett steg framåt men tyvärr tar kraften slut efter vår kvittering, summerar Janne Andersson.
TT