GIF Sundsvall avslutade Cypernlägret med ännu en förlust. Ryska Avantgard Kursk blev för svåra.
Efter att ha inlett försäsongen med fem raka vinster har laget tre raka förluster i bagaget, något som ändå inte bekymrar tränaren Sören Åkerby.
- Jag känner ingen oro och tycker att vi ligger rätt i fas, säger han till Dagbladet.
Efter att ha avslutat årets utlandsläger med förlust reser nu GIF Sundsvall hem till Sverige igen. En resa som slutade med två förluster varav den ena kom mot en allsvensk konkurrent med klara 3-0.
Sören Åkerby är trots förlusterna nöjd med lägret.
– Bortsett från resultaten i båda matcherna har det varit ett väldigt bra läger. Vi har tränat bra och haft bra teoripass. Sett till helheten finns det ingenting att klaga på, säger han till Dagbladet.
Sundsvall som inledde försäsongen på bästa sätt och ett tag ledde försäsongstabellen har nu de tre senaste matcherna mött lite tuffare motstånd.
Då har resultatet inte varit lika positivt och GIF:s vinsttrend är utbytt mot en förlusttrend. Förlusterna till trots så har GIF tagit ett kliv framåt och är enligt Åkerby bättre än förra året.
- Passningsspelet har vi fått till bra tycker jag, även om det varit lite ovant för oss på naturgräs nu där bollen har studsat lite mer. Men det kommer bara att göra oss ännu bättre och jag tycker att vi ligger rätt i fas, säger han.
Nu har laget två matcher på sig till den allsvenska premiären att vända förlusttrenden och få känna segerns sötma igen. Dock är båda matcherna mot lag från lägre divisioner än dem själva. Nu kommer laget jobba de sista två veckorna med att höja farten och intensiteten.
- Träningarna framöver kommer att bli mer tempoinriktade, vi ska jobba på att få upp tempot, avslutar Sören Åkeby.
GIF Sundsvall tar i den allsvenska premiären emot Kalmar FF på Norrporten Arena.
Michael Ehn