Det var sent på söndagskvällen som yttermittfältaren befann sig i centrala Stockholm och köade vid en lokal snabbmatsrestaurang. Där hamnade han i en dispyt med några personer och det hela ska ha slutat med att 27-åringen fick minst en knuff eller ett slag mot ansiktet.
På träningen under måndagen var han vid god vigör och det enda synbara tecknet från händelsen var en omplåstrad panna.
- Det var något tjafs som gick av stapeln sent igår, men det blev inte mycket mer än så, säger AIK:s sportchef Jens T Andersson till fotbollskanalen.se.
Han vet inte vilka förövarna var eller hur många de var till antalet och vill därför inte uttala sig om det exakta händelseförloppet.
- Men det ska, som jag förstår saken, inte ha varit supportrar till AIK som var inblandade, säger Andersson.
Hur är det med Mutumba nu?
- Det inga som helst problem med honom.
Hur allvarlig var incidenten, ledde den till handgripligheter?
- Det gjorde den nog, utifrån att Martin har ett plåster i ansiktet. Men jag tror inte att det var så farligt.
Jens T Andersson berättar att ingen polisanmälan upprättats, vilket även bekräftas av Stockholmspolisens Länskommunikationscentral.