Först en tung vecka med tappad serieledning och förlust mot israeliska Hapoel Tel-Aviv i kvalet till Europa league. Sedan underläge med 0-2 hemma mot Häcken med fem minuter kvar av matchen.
Uträknade.
Då, i den 85:e minuten, kämpade inhopparen Hannes Stiller in reduceringen. Matchen var blott den andra i IFK för det 31-åriga nyförvärvet från Qviding.
-Jag vill visa att jag håller på den här nivån. Dels för Blåvitt som har gett mig den här chansen, dels för mig själv, sade Hannes Stiller efteråt.
Efter hans mål ökade hemmalaget trycket. Fyra minuter senare nickade Thomas Olsson in 2-2.
Göteborgs tränare Stefan Rehn var dock inte helt nöjd.
-Vi tycker inte att vi gör någon höjdarmatch. Men att få komma tillbaka mot ett svårspelat Häcken, och få sätta två baljor de sista tio minuterna, det stärker moralen. Det är skönt att vi får med oss en poäng, sade han.
-Men vi ska också jobba med vad vi gör lite sämre. Vi måste spela ett rakare spel, fortsatte Rehn.
IFK Göteborgs åtta segrar av åtta möjliga och 24-2 i målskillnad på den nya arenan verkade inte bekomma Mattias Östberg eller Josef Karlsson ett dugg. Med sina mål såg de till att Häcken var ytterst nära att - som i våras - gå segrande från derbyt.
Trots att Göteborg lyckades komma tillbaka den här gången är det tydligt att laget kämpar i uppförsbacke just nu. Tobias Hyséns målform är borta, och med försäljningen av Pontus Wernbloom samt de tunga skadorna på bland andra Robin Söder och Adam Johansson har mycket av vårens flyt i IFK:s spel försvunnit.
Stämningen i laget är dock på topp, försäkrar Hannes Stiller.
-Trots att det inte har gått så bra sedan jag kom så har det ändå varit en väldig positiv stämning. Det är klart att det är deppigt på Kamratgården dagen efter en förlust, det är ganska naturligt. Sedan är alla medvetna att det är väldigt tätt mellan matcherna, man kan inte gå och grubbla och älta.
IFK GÖTEBORG-HÄCKEN 2-2
Östberg (41), Karlsson (54), Stiller (85), T.Olsson (90)
TT