Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Riddersholm bryter tystnaden: "Känns som att jag blivit körd under bussen"

Allsvenskan

Glen Riddersholm lämnade nyligen IFK Norrköping.
Nu bryter dansken tystnaden visa sitt Instagram-konto.
"Det känns som att jag blivit körd under bussen på sistone", skriver han. 

Foto: Bildbyrån.

Glen Riddersholm.

IFK Norrköping - Örebro SK
IFK Norrköping
Örebro SK
STREAMA PÅ LÖRDAG

Glen Riddersholm fick tidigare i veckan sparken av IFK Norrköping - efter drygt ett och ett halvt år som huvudtränare i klubben. Sedan dess har han inte gjort några intervjuer.

Nu bryter dansken tystnaden i ett inlägg på Instagram. 

"Tack till spelarna, tränarna, ledare, kollegor och supportrarna ni är fantastiska. En vacker klubb, en vacker stad. Vi har trivts bra som människor i Norrköping. Tanja har njutit att jobbar frivilligt ute på Klockaretorpet", skriver han.

Riddersholm menar att det "alltid finns två sidor av en historia". 

"Det känns som att jag blivit körd under bussen på sistone". 

Annons

"Men jag vill inte bidra eftersom jag kan se mig själv i spegeln och många vet vad som är upp och ner. Man måste komma ihåg att det alltid finns två sidor av en historia". 

Tränaren tycker även att Peking lyckats med mycket under hans tid i klubben. 

"Jag har gett allt, och jobbat hårt för att leva upp till det projekt jag förväntade att jag blev anställd för. Vi lyckades med mycket utifrån de givna förutsättningar". 

"Föryngrad trupp, 2/3 av säsongen nära topp-4/5. Långt före planerat. Officiella målet nått. Possession-delen var nästa steg. Många initiativ togs för talangutveckling bakom kulisserna. Kritisk ja, men om du har insikt och en åsikt och du säger det, gör något åt ​​det, det är mitt motto. Det har jag försökt på bästa sätt. Har sett många live-matcher. Fem debuter. SM-guld P19 med många spelare som deltog i träningsläger i vinter, högre prioritet fokus på U21-laget med unga spelare. Många unga på träning, extra-träning för unga på eftermiddagen. Jag har startat intern utbildning med specialister inom föreningen av de bästa ungdomarna". 

Annons

Avslutningsvis önskar han IFK all lycka i framtiden. 

"Timingen var kanske inte den bästa i många olika avseenden. Berättandet blev ensidigt och missförstånden många och utan nyanser. Jag ångrar inget, men skulle ha velat så mycket mer. Så blev det inte, och jag önskar IFK Norrköping all lycka i framtiden". 

Fotbollskanalen söker IFK:s sportchef Tony Martinsson. 

Publicerad 2023-11-15 kl 16:25
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS