Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Risp nobbar Malmö: Blåvitt eller inget i allsvenskan

Allsvenskan

Malmö FF vill ha Fredrik Risp. Men Risp är bara sugen på Göteborg i allsvenskan. Ett Göteborg som nobbat Risp.

Sedan kontraktslöse Fredrik Risp fått nobben av IFK Göteborg har Malmö FF hoppats att klubben ska kunna plocka hem den förre landslagsmannen. Men det lär bli svårt.

- Det var ett bra läge att flytta hem nu när jag blev kontraktslös, men eftersom Blåvitt inte kan ta emot mig har jag lagt allsvenskan åt sidan. I dagsläget är det uteslutet. Men jag kommer att lyssna på alla andra bud från klubbar i Europa och sedan ta ställning till om några veckor, säger Fredrik Risp till eurosport.se.

Risp lämnade nyligen turkiska Ankaraspor som tvångsnedflyttades och meddelar att han kan tänka sig att flytta till IFK Göteborg när det finns plats för honom. Många blir glada om så blir fallet. Det har bland annat startats namninsamlingar på Facebook och bloggen baraben.com - som protest mot att klubben nobbar 29-åringen.

Annons
Publicerad 2009-11-13 kl 20:14
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS