15 sekunder in i matchen mellan Jönköpings Södra och AIK på Stadsparksvallen stod det 1-0 till bortalaget på resultattavlan. Johan Blomberg skarvade nämligen in ett inlägg i nät efter att AIK gått på attack direkt.
Men AIK:s ledning höll inte länge. J-Södras högerback Stefan Karlsson satte nämligen 1-1 redan i den femte minuten, med en höjdboll från kanten som gick över AIK-keepern Oscar Linnér. Tveksamt agerande av Linnér. I pausintervjun med C More medgav Karlsson att det var menat som ett inlägg.
- Men det syns ju inte i statistiken efteråt, sa Karlsson och log.
I den 68:e minuten fullbordade Jönköping sin vändning, när hemmalagets Jesper Svensson drog till med ett lurigt skott som smet in i det bortre hörnet efter en kontring. I anfallet innan var Johan Blomberg nära att kunna trycka in 2-1 i öppet mål för AIK, men en sen J-Södra-rensning räddade hemmalaget.
- Jag vet att bortre hörnet alltid är ledigt, så det var bara att skjuta, Sådana här skott är inte alltid så lätta för målvakten, säger Jesper Svensson till C More.
- En skön seger. Vi följde vår matchplan till 100 procent. De fick slå mycket långt.
Matchen slutade 2-1 till J-Södra. Jönköping har nu spelat ihop sju poäng på fyra omgångar, medan AIK står kvar på fyra poäng. Det här var AIK:s andra raka förlust.
- Det är 26 matcher kvar och det är de matcherna vi ska gå ut och försöka vinna, säger AIK:s lagkapten Nils-Eric Johansson om lagets inledning på säsongen.
Om matchen är Johansson fåordig.
- Jag vet inte vad jag ska säga riktigt. Vi var inte tillräckligt bra, säger en rejält besviken "Nisse".
Se höjdpunkterna från matchen i spelaren ovan.
J-Södras startelva: Kobozev; Karlsson, Calisir, Karlsson, Siwe; Gojani, Fendrich; Thelin, Smylie, Kozica; Vilhjalmsson
AIK:s startelva: Linnér; Väisänen, Karlsson, Nyholm; Sundgren, Blomberg, Olsson, Thern; Johansson; Ishizaki, Krpic