Sierra Leones förbundskapten L-O Mattsson förstärker ledarstaben. Nu blir hans vän Lennart Andersson assisterande. Och han hyllar AIK:s stjärnduo Mohamed och Teteh Bangura.
- Båda Bangura står sig bra, de är ju väldigt bra. Men den största stjärnan är Rodney Strasser, säger han.
Sierra Leone skakas dock av en maktkamp.
- Ja, fotbollförbundet vill ha en afrikansk regim med Cristian Cole i spetsen, och sedan är det en idrottsminister som är en jäkligt stark man som förespråkar en svensk regim. Han har en stor makt, säger Lennart Andersson och fortsätter.
- Spelare kommer att bojkotta landslaget om afrikaner sköter landslaget. Vi är inställda på att åka ner i nästa vecka. Men vi kommer att jobba under vedervärdiga förhållanden. Inte nog med att det är världens fattigaste land, nu har man fotbollförbundet emot sig också.
Sierra Leone möter Niger i de afrikanska mästerskapen den 4 juni.