Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Det är VI som är klubben

Mild vinter. Fåglarna sjunger i de nakna träden. Jag möter en ung man med Roma-mössa och vi hälsar på varandra som om vi var bröder. Vilket vi också är. Vi har samma familj, samma stolthet. Vi är en del av något gemensamt och något större. Vi delar en hjärtlig, innerlig och viktig övertygelse.

ANNONS

Det är stort.

När Totti (min son) lånar telefonen och bläddrar lite bland bilderna kommer några små filmklipp upp från derbyt i Milano i våras. Vi var på plats för Club Calcio och jag har filmat fansens fantastiska tifo.

Det är då jag inser att frågan jag ställt tidigare inte är en fråga längre.

För det är supportrarna som äger en klubb. Inte rika araber, inte rika amerikaner, inte rika från någon annanstans heller.

Vi som är stämplade av klubbmärket i våra hjärtan har den första och viktigaste rösten.

Det är främst VÅR klubb. Av flera anledningar. Vi står kvar när alla andra dragit vidare. Spelare, presidenter, ägare, tränare och alla andra kan byta eller flytta. Inte vi. Ingen av oss kan förhandla om vårt hjärtas kontrakt och plötsligt börja hålla på ett annat lag. Det är helt och totalt uteslutet.

ANNONS

Vi blir också väldigt sårbara på grund av detta. Allt som bestäms tusen mil högre upp i pyramiden läcker sedan, som slaskvatten, ner till oss på botten.

Vi är värda bättre.

Ibland kan kärleken till en klubb kännas som en kidnappning, som en fotboja. Vi är i en sorts kärleksfull husarrest.

Men ibland, när kedjorna bryts, känns kärleken enbart som en välsignelse.

Vi är även garanten för att klubben överlever. Det är inte männen med pengar som räddar klubben. Det är vi och vårt engagemang som gör det. Det är vi som för över passionen till våra barn som säkerställer klubbens fortlevnad.

Vi bör höja våra röster. Vi bör ta och få ett större ansvar.

 

Publicerad 2013-12-14 kl 09:33

Kommentarer

Visa kommentarer
Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto