Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Är Valencia till salu?

Här är gårdagens framsida på Valenciatidningen Superdeporte.

ANNONS

“Bankia säljer”

Stämmer rubriken på det här inlägget?

• Ja, Valencia Club de Futbol är till salu nu, enligt banken Bankia som vill ha tillbaka sina utlånade miljoner från den krisande klubben.

• Nja, men banken får inte sälja klubben utan fansens och styrelsemedlemmarnas okej, hävdar president Amadeo Salvo.

– Bankia kommer inte sälja Valencia idag. Om någon vill köpa Valencia så måste det ske här, inför aktieägarna, och köparen måste samtidigt presentera ett sportsligt projekt. Fram till att en domare säger annorlunda så äger vi den här klubben. Jag har dock alltid sagt att vi måste acceptera att klubben skulle kunna bli köpt för 250 miljoner euro, sa presidenten på tisdagens årsmöte.

Lokalstationen Radio Valencia på kanalen Cadena Ser har gjort en grundlig koll av klubbens ekonomi.

ANNONS

 

Där kan man se att Valencia har minskat sina skulder från 550 miljoner euro till 354 miljoner euro de senaste fem åren, framför allt tack vare försäljningarna av Silva, Mata, Villa, Jordi Alba, Isco och SoldadoHär är ett PDF-dokument över spelarköp och försäljningar.

Klubbens skuld till Bankia ligger på 230 miljoner euro.

I grafiken kan man se hur intäkterna har sjunkit från 158 miljoner euro till 118 de senaste fyra säsongerna. Framför allt är det biljettförsäljningen som minskat med mer än hälften. Att klubben ”bara” spelar Europa League istället för Champions League märks förstås tydligt på intäktssidan. 

Undersökningen visar också att det kommer kosta 93 miljoner euro att bygga färdig den halvklara nya arenan.

Tungt tungt för Los Che, inte bara på planen. Tur att gruppsegern i Europa League redan är säkrad.

ANNONS

***

Det går bättre för ett visst blå-vinrött lag med bas 35 mil norrut längs kusten. Som väntat krossade Barcelona Celtic med stora siffror (6-1) och gladast på planen var unge Neymar. Brassen stod för klubbens snabbaste hattrick i turneringens historia, och det fjärde snabbaste någonsin:

[08 min] Gomis (07.12.11)

[09 min] Newell (06.12.95)

[10 min] Van Basten (25.11.92)

[14 min] NEYMAR (11.12.13)

***

Från en skojig hatt till en skojig tröja.

Tipstack till Mats Larsson, som kommenterade Málaga-Osasuna häromdagen för CMore, och upptäckte fågeln på Bernd Schusters bröst.

***

Mats Larsson förmedlade detta geniala tips under gårdagens julmiddag med CMore.

Jag hade turen att hamna bredvid två rutinerade herrar vid bordet, Lasse Granqvist och Hasse Backe.

Duon ledde nämligen vägen rätt bort till den smaskigaste delen som fanns i buffén – till skaldjuren. (Jens Fjellström satt också vid oss men han missade när förtruppen stack och åt sig därför först halvmätt på sill, lax och paj…)

ANNONS

“…because she is your lobster!”

Årets julklapp var för övrigt den här.

Kanske inte i klass med Neymars huvudbonad här ovan men som frilansare får man vara glad för det lilla.

Publicerad 2013-12-12 kl 11:09

Kommentarer

Visa kommentarer
Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto