POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Hej internet

Vi visste inte hur seriöst skulle förhålla oss till Anzhi som en potentiell framtida stormakt. På två år la de över två miljarder svenska kronor bara i övergångssummor på spelare som Willian, Samba, Dzsudzsák, Kokorin, och Lassana Diarra, de gjorde Samuel Eto’o till fotbollsvärldens bäst betalda spelare, och tog in Guus Hiddink.

Ryktet gick också att Anzhi hade aktiverat Lionel Messis utköpsklausul.

Det var ägaren Kerimov som ville skapa något glänsande för regionen Dagestan. Satsningen i Anzhi började 2011. Två år senare testade Kerimov några förändringar i sin gödselindustri, vilket gjorde att han på ett par dagar förlorade många miljarder.

Kerimov – som en gång i tiden kraschade sin Ferrari i Nice så pass allvarligt att han fick sättas i konstgjord koma – sa att hans fysiska hälsa gjorde att han inte orkade med Anzhi, men det mer korrekta var att han hade förlorat för mycket pengar. Han fick dock hjälp av sina kamrater. Abramovichs Chelsea tog Willian, Rybolovlevs AS Monaco köpte Lacina Traoré, och Dinamo Moskva fixade Anzhi-spelare för sammanlagt 600 miljoner svenska kronor.

1,5 miljarder svenska kronor i försäljningspengar gjorde att Anzhis trupp var av kvaliteten att de tog 20 poäng på 30 matcher i ryska ligan och åkte ur. Detta efter att året tidigare ha slutat på plats 3. Den största förnedringen var nog ändå när Roberto Soldado gjorde hattrick mot dem i Europa League.

De åkte ner till andradivisionen, spenderade inga pengar utan la fram en långsiktig plan, och tog sig direkt tillbaka till ryska Premier League. Visst fanns det någon igenkänningsfaktor i ett par av den här sommarens värvningar, exempelvis Hugo Almeida, men annars var det så billigt som möjligt.

Klubben ville ändå visa glamour. I somras byggde de en 25 meter stor Lamborghini-staty utanför arenan.

russian-football-team-builds-gigantic-lamborghini-gallardo-statue-96306_1

Trots uppflyttningen bytte de tränare. 14 omgångar in i ryska ligan: 8 poäng, sista plats, och den sommaranställda tränaren är sparkad.

En annan teori som fanns när Kerimov drog tillbaka sina stora investeringar var att pengarna istället skulle hamna i klubbens akademi. I år har Putin och gänget redan gått in för att sänka antalet utländska spelare som får finnas i de ryska trupperna, och det pratas också om att de ska fortsätta att dra ned på siffran för att få fram ryska talanger.

Anzhi sätter akademin i fokus? Deras nya huvudtränare: Ruslan Agalarov, med fem års jobb i klubbens ungdomssystem,

Källor: Moscow News, Transfermarkt, Washington Times, AP, RT, Sport-Express

@jonas_hansson

Publicerad 2015-11-05 kl 15:00
Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto