Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Uniteds mål: Stones nu – en galactico i sommar

ENGLAND

a1The Times uppger att Manchester ”United har Ronaldo, Bale och Neymar i sikte”, att klubben arbetar med samtliga tre namn med målet att värva en av dem till sommaren. Uppgifterna är identiska med med de som Daily Mirror hade för en knapp vecka sedan. Unitedledningen ska vara överens med Van Gaal om att en superstjärna saknas.

Daily Star menar å sin sida, och liksom The Times under exklusivstämpel, att United kastar nätet mot Liverpool, närmare bestämt Goodison. Klubben påstås beredd att betala 50 miljoner pund för eftertraktade landslagsbacken John Stones.

The Sun har två tränarrubriker som spelar mot varandra. Dels ”The Chosen Swan”, om att Swansea vill ersätta Monk med Ryan Giggs, samt ”The Real One”, om att Real Madrid-basen Florentino Pérez till sommaren vill ersätta Benítez med Mourinho.

ANNONS

The Independent håller med The Sun om Giggs, och har liksom tabloidtidningen också ”exklusivt” stämplat kring uppgiften att Swansea vill ha ett samtal med Uniteds assisterande tränare.

The Guardian höjer fram en annan kandidat till jobbet i Swansea, Gus Poyet. Tidningen roar sig också med att ranka de 24 EM-lagen. Frankrike hamnar i topp, Sverige på 18:e plats.

Daily Mail relanserar ryktet om Wayne Rooney till Kina (för tre veckor sedan i The Sun), och preciserar ett lukrativt avtal. ”Kinas 75 miljoner punds-bud för att locka Rooney”. Det är för ett treårskontrakt, och den förväntade destinationen är Sven-Göran Erikssons Shanghai SIPG.

Daily Mirror skriver i stor stil om att ”Becks tror på Pep i United”, med förtydligandet ”Beckenbauer (inte Beckham) fruktar att Bayern tappar Guardiola till ’världens främsta’ Reds”. Och så har man förstås en ”exklusiv” uppgift: ”Wanyama en måltavla för Gunners i januari”, att Arsenal vill värva Southampton-mittfältaren i januari.

ANNONS

Daily Telegraph är den av tidningarna som gör störst på torsdagskvällens Europa League-matcher. ”Eric does the trick” gör sig inte lika bra i en svensk översättning, då den syftar på Lamelas hattrick (4-1 mot Monaco). Tidningen kastar sig också ut i ryktesfloran. Aston Villa uppges ute efter Ashley Cole, veteranbacken som är ute i kylan hos Roma.

 

ITALIEN

a2La Gazzetta dello Sport njuter av de italienska framgångarna i Europaspelet. ”Ge mig fem”, firar att Fiorentina, Napoli och Lazio är vidare i Europa League, tillsammans med Juve och Roma från Champions League. Tidningen skriver också om att Juventus förlänger kontraktet med Morata till 2020, samt att man är intresserad av PSG-målvakten Sirigu.

Corriere dello Sport har som främsta lockelse en intervju med Milans Niang. Rubriken är ”I Milan stannar jag tio år”, och sedan öser den 20-årige fransmannen beröm över klubb, tränare och lagkamrater. Man jublar förstås också ikapp med den italienska succén i Europa League, ”Alla vidare, Napoli show – ännu en hand”, det vill säga fem mål (5-2 mot Legia Warzawa). Där finns också ett budskap från frustrerade Romafans till klubbens ordförande, ”Kära Palotta, vi förtjänar ett annat Roma”.

ANNONS

Tuttosport, som i det senaste ägnat mycket tid åt att skriva om Marottas försvunna form, firar spanjoren förlängning, ”Nu skriver han på!”, men kommer också med en uppmaning, ”Nu måste han betala tillbaka för klubbens förtroende”.

 

SPANIEN

a3Marca har rubriken ”Cristiano reser sig”, vilket syftar på att Real Madrid-stjärnan ”hittat formen efter månader av lidande”. Cristiano Ronaldo ska sedan september ha besvärats av patella tendonitis, en inflammation i en sena från knäskålen. Portugisiska läkare rekommenderade enligt Marca också en operation.

AS väljer att fokusera på att beslutet norr om gränsen, ”Frankrike distanserar sig från Benzema, om beslutet att stänga av Real Madrid-stjärnan från landslaget efter Valbuena-affären.

Sport kör på Barças värvningsspår med ”Dybala, ja – Negredo, nej”. Om Dybala skriver man att det gäller till sommaren och att Juventusspelaren ”föredrar Barça framför Real Madrid för han vill spela bredvid Messi”. Negredo har setts som en möjlig januariförstärkning, en ”Larsson”, men nu ska anfallaren ha sagt till Barças sportchef ”att hans situation förändrats i Valencia och att han inte längre ser sig i Barça”. Tidningen njuter också åt en ”Svart dag för Real Madrid”, efter Benzemas avstängning från landslaget och misslyckade överklagan om att ha kastats ut ur spanska cupen.

ANNONS

Mundo Deportivo har en egen ja-och-nej-variant. ”Nej till Madrid – Ja till klubblags-VM”. Det handlar om Neymar, vars far säger att någon flytt till Real inte blir aktuell, samt läkarna som tror att brasilianaren kan spela finalen i Yokohama om 20 dagar. Liksom Sport tillägnar MD en samlad rubrik åt ärkefienden i huvudstaden, ”Problemen fortsätter i Real Madrid”.

 

FRANKRIKE
a4L’Equipe utropar ”Vilken fars” efter avstängningen av Benzema. Tidningen själv kom med uppgiften om den väntade avstängningen redan i går, men är inte imponerade Le Graët. ”Metoden och förklaringen av förbundsordföranden är förbluffande”. Tidningen syftar på en otydlighet från Le Graët och en fåfäng förhoppning om ett lyckligt slut på affären. Tidningen uppmärksammar på förstasidan också att ”Marseille är vidare” i Europa League (4-2 mot Liberec), samtidigt som man inne i tidningen lite suckande summerar Europaspelet med att ”bara tre lag från Frankrike finns kvar till februari. Lite som vanligt”.

ANNONS

Le Parisien låter Sirigus agent komma till tals om uppgifterna i L’Equipe i går om att målvakten vägrat spela mot Sjachtar. ”Salvatore Sirigu vägrade inte alls. Det togs ett gemensamt beslut med tränaren för att inte ställa till det för en eventuell januariövergång”.

 

ÖVRIGT

FILE - In this March 5, 2014 file photo, Honduras' soccer player Arnold Peralta prior to a friendly match against Venezuela in San Pedro Sula, Honduras. Peralta's father Carlos confirmed his son was killed on Thursday, Dec. 10, 2015 in his hometown of La Ceiba. Honduran authorities say he was shot dead by an unidentified gunman on a motorcycle in a shopping mall parking lot. (AP Photo/Moises Castillo, File)

ANNONS

Bild (Tyskland) låter trots en plattmatch (0-1 mot Paok) Dortmund pryda tidningens förstasida under rubriken ”Dortmund kan hota Klopp”, då även Liverpool finns i lottskålen på måndag. Tidningen skriver också om ett ”Europamirakel”, sedan Augsburg lyckats ta sig vidare via en imponerande bortaseger (3-1 mot Partizan Belgrad)

VG (Norge) myser åt Moldes oavgjorda resultat i Amsterdam (1-1 mot Ajax) och avancemang som gruppvinnare, genom att låta klubblegendaren Jan Fuglset ge sin syn. ”Att gå vidare från Europa League är totalt sett det största man gjort. Det var stort att kvalificera sig för Champions League och göra fina resultat där, men det här är större”.

De Telegraaf (Holland) är av förståelig anledning inte lika nöjd. ”Ut genom sidodörren”, summerar man Ajax missade kvalificering.

Här är alla lag som är vidare i Europa League

ANNONS
Publicerad 2015-12-11 kl 08:00

Kommentarer

Visa kommentarer

Senaste tweets

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto