Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons

Cristiano Ronaldo: ”Vill ha sju barn och sju Ballon d’Or”

ENGLAND

Daily Mail lockar med ”Här kommer Zlatan”. Tidningen skriver att han genomfört tre träningar med laget i veckan, och uppger liksom The Sun i går att en comeback kan bli aktuell i Man Uniteds match mot Newcastle i morgon – vilket andra källor avvisar (se RMC, under ”Frankrike”).
daily mail

Manchester Evening News glider undan frågan om morgondagens match, och nöjer sig med Zlatan är ”nära” spel. I stället drar tidningen på rubriken ”José Mourinho avslöjar Zlatan Ibrahimovics ursinne”. En välbekant djurliknelse dyker (tyvärr) upp. ”Han är ett lejon, han är en fajter. Han har ett ursinne hela tiden, och det är anledningen till att han snart är tillbaka”, säger Mourinho, ”Han har lyckats korta ned tiden för rehabilitering, och kommer att vara tillbaka 2017, och det är en fantastisk återhämtning”.

Daily Express menar att Zlatan kan få sällskap av en gammal polare på Old Trafford. ”Exklusivt: United tar sikte på David Luiz”, bildar dagens största rubrik. Minns att Luiz under sin tid i PSG sa att det var Zlatan som lockade honom till den franska huvudstaden. Daily Express påstår att Luiz fortfarande är upprörd över den behandling han fått av Chelseas tränare Antonio Conte, och att en flytt kan bli aktuell redan i januari.

Daily Star har lustigt nog exklusivstämplat samma uppgifter om att Luiz är aktuell för Man United. Under rubriken ”Vänner återförenas” syftar tidningen inte på Luiz/Zlatan utan Luiz/Mourinho. Portugisen hade den hårfluffiga backen under sin tid i Chelsea.

Daily Telegraph låter Mourinho få stå själv i strålkastarljusen. ”Manchester United säkra på att ’hungrig’ José Mourinho stannar”. Några nya kontraktssamtal har dock inte inletts, skriver Telegraph.

Daily Mirror menar att kontraktssamtalen bara är en fråga om tid. Kort sådan. ”Manchester United redo att ge Mourinho nytt kontrakt för att hålla PSG på avstånd”, hävdar tidningen, och skriver att samtalen väntas inledas redan kring nyår. Mourinhos är halvvägs in på det nuvarande kontraktet, det går ut sommaren 2019. Mirrors största rubrik för dagen är annars ”Din för 70 miljoner pund”. Det är Southampton som påstås beredd att sälja Van Dijk till Klopp och hans Liverpool.

The Times rör sig bland helt andra siffror, betydligt större siffror. ”Exklusivt: Kostnaderna för Chelseas nya arena stiger till en miljard pund”. Det uppges vara klubbens senaste beräkningar, och skulle göra arenan till den dyraste i Europa. De första beräkningarna landade på ungefär hälften.

 

ITALIEN

Gazzetta dello Sport tycks vilja muntra upp Buffon efter tårarna mot Sverige med ”Gigi, det är inte över ännu”. För även om VM och landslaget är över för den 39-årige målvakten, så påminner Gazzettan om att Buffon kan bli den förste med nio scudettotitlar, samt att han har Champions League kvar att vinna.
gazzetta

Corriere dello Sport ser en värvning av Gimenez från Atlético som”Inters kupp”. Uruguayanen är tänkt att stärka Milanoklubbens backlinje. Gazzetta dello Sport hade häromdagen en omröstning om ny förbundskapten. Ancelotti blev svaret. Samma svar ger CdS mer grundliga opinionsundersökning tillsammans med Ipsos, ”Italienarna vill ha Ancelotti”. Den tidigare Bayerntränaren får 23 procent av rösterna mot Contes 21 och Allegris sju.

Tuttosport lovar genom Sturaro, ”Jag ska ta er med bakom kulisserna”. Några citat från mittfältaren placeras ut på förstasidan. ”Buffon, Barzagli och Chiellini är proffs som är som maskiner!”, ”Conte är galen i hårt arbete, Max balanserar leende och insats. De är olika, men båda är vinnare” och ”Dybala är vår lilla grabb. Vi håller alla på med pranks i omklädningsrummet, men på planen är jag hård”.

 

SPANIEN

Marca sätter en brödrakamp i fokus inför helgens Madridderby. På bild finns Lucas (Atlético) och Theo Hernández (Real) på varsin sida av mamma Laurence, och med rubriken ”Mamma, vem vill du ska vinna?”. Tidningen har intervjuat Laurence, som säger att hon ”inte kan hålla på något av lagen, jag håller på båda mina söner”, och lägger till att ”de har en rivalitet, som alla bröder har”.
marca

Diario AS plockar upp sensationslystna El Chiringuitos uppgifter i går kväll. Enligt tv-programmet har Neymar en utköpsklausul i sitt kontrakt med PSG på samma summa som han köptes för, 222 miljoner euro (se även Le Parisien, under ”Frankrike”). Brasilianaren har i omgångar uppgetts ha tröttnat på tillvaron i Frankrike och/eller på PSG-tränaren Emery. Samtidigt har Real Madrid ringats in som möjlig ny adress.

Diario Sport menar att ”Özil diskuteras” i Barcelona, som ett alternativ till Philippe Coutinho. Tidningen noterar att Arsenalspelaren också skulle kunna spela i Champions League. Enligt Sport kommer vidare Barça och Piqué att inleda förhandlingarna om nytt kontrakt nästa vecka.

Mundo Deportivo har en annan idé som alternativ till Coutinho i vinterfönstret. ”Kontakt med Fekir”, skriver MD om Lyons stjärna. Som om Fekir inte vore nog, så uppger tidningen att Barça också är intresserade av lagkamraten Lucas Toussart, 21.

 

FRANKRIKE

L’Equipe bjuder på dagens rubrik, ”Ronaldo: Jag vill ha sju barn och lika många Ballon d’Or”. Tidningen har en intervju med portugisen, som väntas tilldelas sin femte Ballon d’Or. Sju är också tröjnumret Cristiano Ronaldo bär och hans turnummer. När Ballon d’Or delas ut? I december. Den sjunde, förstås.
l'equipe

RMC lanserade i går kväll uppgiften att Zlatan Ibrahimovic funderar på landslagscomeback till VM, och hänvisade till källor nära spelaren. Det framkom mer från källorna. Den/de avvisar The Suns uppgifter om att Zlatan är aktuell för spel i helgen, Zlatan hoppas i stället på sina första spelminuter i slutet av november, med fokus på att vara redo för derbyt mot Man City den 7 december.

Le Parisien synar Neymars situation. ”Lycklig nu?”, undrar tidningen över ett uppslag. Där dementeras bland annat uppgifterna från Spanien (se AS, under ”Spanien”) att det skulle finnas en utköpsklausul i Neymars kontrakt.

Yahoo Sport får med anledning av ämnet kila in sig här. Den franska fotbollslegendaren Eric Cantona sin oförståelse för Neymars klubbval. ”När man är 25 år spelar för Brasiliens landslag och Barcelona så måste man fråga sig varför han valt att komma till Frankrike för att spela mot Guingamp och Amiens. Champions League? Det är tio matcher per säsong. Jag förstår inte varför han kommit till Frankrike. Det är inte min bild av passion och fotboll”, säger Cantona till Yahoo.

 

TYSKLAND

Bild drämmer dit ”Ny Auba-skandal” redan på sin nyhetsetta. Gårdagens besked från Dortmund om att anfallsstjärnan Pierre-Emerick Aubameyang stängs av från kvällens match (Stuttgart), beror enligt tidningen på att anfallaren kommit 20 minuter sent till träningen. Det är inte första gången det händer, och förra året straffades han efter en resa till Milano som inte fått klubbens godkännande. ”Jag kan förstå straffet och avstängningen jag fick efter Milanoresan eftersom jag bröt mot en regel. Men den här gången förstår jag ingenting. Jag hade inte för avsikt att vara sen”, säger Aubameyang till Bild.
bild

Kicker skriver att Aubameyang var drygt en halvtimme sen . Men det är inte minuterna som spelar någon roll, det är att förseelsen upprepas och att det sker vid den känsligaste av tidpunkter för en klubb i kris. Det gör att rubriken på Matthias Derschs krönika är ”Bosz hade inget val”.

SportBild ser två alternativ till ersättare för Aubameyang i kväll. ”I Stuttgart kommer André Schürrle eller Alexander Isak att ersätta honom”. Svensken har haft en knäskada, men finns med i truppen till matchen enligt Dortmund tidigare under dagen.

Hamburger Morgenpost menar att ”Ekdal riskerar en längre tvångsfrånvaro”. HSV har redan meddelat att den svenske landslagsmittfältaren inte medverkar mot Schalke – den 34:e matchen han missar på grund av skada sedan han anlände 2015 och därmed är han uppe i samma antal som en hel säsongs antal matcher. Men Hamburger Morgenpost menar att det troligen inte heller blir spel mot Hoffenheim (26/11) och Freiburg (1/12).

 

ÖVRIGT

Soccer Laduma har en bekräftelse på att Erik Hamrén träffat Mamelodi Sundowns och är aktuell för klubben. Expressen var först med att Hamrén varit i Sydafrika, och att det enligt tidningens uppgifter handlade om ett möte med Sundowns. Soccer Laduma har en uppföljning. ”De träffade honom, han gillade upplägget där och de verkade gilla honom, men det är fortfarande tidigt och inget mer att rapportera ännu”, säger agenten Mike Makaab, som tog dit Hamrén (och som också uppges ha varit involverad i Kjell Jonevrets flytt till Orlando Pirates). Hamrén ska vara tänkt som teknisk direktör eller general manager i Sundowns.

Publicerad 2017-11-17 kl 08:00

Senaste tweets

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons