Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Cristiano Ronaldo ilsken - trots två mål

ENGLAND

1.jpg Daily Telegraph såg ett ”Chockat” Liverpool tappa en 3-0-ledning (3-3 mot Sevilla). ”Vi slutade spela fotboll”, säger tränare Jürgen Klopp om andra halvlek. Det kan också ha funnits särskilda skäl till varför Sevilla lyfte sig (se Sevilla Info nedan). Två andra engelska lag hade bättre CL-kvällar. ”Flyger högt: Spurs och City säkrar förstaplatsen i sina grupper” efter nya segrar. För Tottenham på bortaplan (2-1 mot Dortmund) och för Manchester City på hemmaplan (1-0 mot Feyenoord).

The Sun visar att det inte spelar någon roll hur många misstag Alan Pardew gör, Premier League-familjen förlåter honom alltid. ”Exklusivt: West Brom i samtal med Pardew som ersättare till sparkade Tony Pulis”. Tidningen skriver vidare ironiskt om böterna Lukaku tilldelats sedan polisen kallats till hans alltför högljudda fest i Los Angeles i somras. ”Kontant eller kort? Lukaku får böter på 340 pund för klagomål om för hög musik – det är 14 minuter av hans lön”. Inga av dessa scoop når förstasidan där CL-spelet och cricket härjar.

ANNONS

The Times är en av flera tidningar som lyfter att ”Courtois ger inte Chelsea någon trygghet i att han förlänger”. Målvakten bekräftar att det råder stiltje i kontraktssamtalen, och så lär göra fram till sommaren. Då är det bara ett år kvar på belgarens avtal med Londonklubben.

Daily Mail är å sin sida en av flera tidningar som lyfter att Chris Smalling inte var helt nöjd med att förbundskapten Gareth Southgate nobbade honom i senaste landslagstruppen. ”Om jag var förvånad? Ja, det var jag”, sa Man United-backen vid gårdagens presskonferens. Huvudrubriken på förstasidan om Citys seger blir i översättning ”Ett gediget arbete”, men då går förstås hela poängen förlorad. ”A Sterling job” bakar in segerskytten.

Goal lyfter Andy Cole-citat från Man Uniteds hemsida. I gårdagens Headlines webb-tv togs relationen Zlatan Ibrahimovic-Romelu Lukaku upp. Tv-experterna Craig Bellamy, Jamie Carragher och Michael Owen har de senaste dagarna uttryckt tvivel över hur de båda ska samverka både på och utanför planen. Men Andy Cole ser bara positiva effekter. ”Jag har inga tvivel på att den (Zlatans comeback) kommer att locka fram det bästa ur Lukaku. Han visste att Zlatan skulle komma tillbaka vid någon tidpunkt. Han (Lukaku) inledde säsongen starkt, men har haft det svårt i några matcher eftersom laget inte skapat många chanser, och inte spelat så bra som det kan, men det kommer att bli bra. Och jag tror definitivt att Zlatan kommer att locka fram det bästa ur honom”, säger Unitedlegendaren.

ANNONS

Läs även Peter Hyllmans blogg, ”Ett hackande Chelsea har börjat återfinna harmonin”

 

ITALIEN

2.png La Gazzetta dello Sport har uppmaningen ”Vakna Dybala, Messi är här” inför kvällens stormatch Juventus-Barcelona. Gazzettan påpekar att Dybala inte gjort ett mål i Champions League på sju månader. Ett annat italienskt lag var i farten redan igår kväll. Det ger rubriken ”Allt mer Insigne”. Han-som-inte-fick-spela-mot Sverige inledde målskyttet i Napolis segermatch (3-0 mot CSKA). Gazzettan får också med Sverigetraumat i första meningen av matchrapporten, ”Italien fortsätter att fråga sig varför Insigne inte fick starta mot Sverige”. Och, jodå, Insigne var enligt tidningen matchens lirare (7,5 av tio i betyg). Svenskbetyg i CL: Sam Larsson (Feyenoord) får hyfsade 6,5 i betyg, Emil Forsberg (RB Leipzig) får nöja sig med en sexa

Corriere dello Sport beskriver Napoli som ”Fantastiskt”. Allra mest fantastisk är Insigne, som får en åtta i betyg. Samtidigt konstaterar CdS på förstasidan att ”nu måste Napoli vinna i Holland och heja på City”. Napoli är grupptrea och möter Feyenoord i sista omgången samtidigt som gruppvinnaren Man City möter grupptvåan Sjachtar borta. Anslaget är sedan kaxigt inför kvällens CL-matcher. ”Juve och Roma: Kom an, Spanien”, som följs av ”Allegri: Vi ska slå er, Barça” och ”Di Francesco: Atlético skrämmer oss inte”.

ANNONS

Tuttosport manar på sitt Juventus med ”Vi vill se er så här igen!”, och bild från på jublande Juvespelare som firar segern mot Barcelona i april i år (3-0).

 

SPANIEN

3 Diario AS känner en injektion av ”Cypriotisk vitamin” i Real Madrid (6-0 mot Apoel). Men Real går ändå bara vidare som grupptvåa, eftersom Tottenham samtidigt vann. Carvajal och tvåmålsskytten Cristiano Ronaldo får de högsta spelarbetygen, tre på skalan från noll till tre.

Marca utbrister nöjt, ”Sådär, ja”, efter Realsegern. Men alla är inte helt nöjda. Inte en trots två mål. ”Jag säger en sak och ni skriver något helt annat, så varför ska jag prata?”, lät Cristiano Ronaldo hälsa pressen i mixade zonen. Främst är, enligt Marca, Cristiano Ronaldo frustrerad över att hans uttalande om att truppen inte är lika bra som förra året tolkats som kritik av nuvarande medspelare.

Estadio Deportivo jublar med sitt Sevilla. ”En historisk afton”, skriver tidningen i stora bokstäver efter den storartade upphämtningen från tremålsunderläge (3-3 mot Liverpool).

ANNONS

Cadena Ser har smolk i glädjebägaren. Sevillas tränare Eduardo Berizzo, som tidigare tränade John Guidetti i Celta Vigo, har drabbats av prostatacancer. Ett officiellt besked väntas senare i dag, där hans behandling också kommer att beskrivas.

Sevilla Info har samma information om Berizzos cancerbesked, och uppger att spelarna informerades i halvtid, när laget låg under med 0-3.

Diario Sport beskriver Barças bortamatch mot Juventus som ett ”Elddop”, och en match där laget kan säkra förstaplatsen i gruppen. Tidningen har med ”Exklusivt: Özillarm!”, en uppföljning på en silly season-uppgift. Sport uppger att Raúl Sanllehí, som sköter klubbens förhandlingar och har goda relationer till Arsenal, har i stort sett säkerställt avtal med både Londonklubben och Mesut Özil. Men det är i nästa fas som problem uppstått. Klubbens sportsliga ledningen med Pep Segura, Robert Fernandez, och tränare Ernesto Valverde tvekar. Det rynkas på näsan åt prislappen på 20 miljoner euro med tanke på att kontraktet går ut i sommar, samt också åt tyskens ojämna framträdanden på planen och åt hans privatliv.

ANNONS

 

FRANKRIKE

4 L’Equipe skriver inför PSG:s match i kväll (Celtic) och kallar laget för ”De nya monstren”. PSG har det högsta målsnittet i CL med hela 3,5. På bild är anfallstrion Neymar, Mbappé och Cavani, och L’Equipe påminner om att PSG vann med 5-0 på bortaplan. För de regerande mästarna går det däremot uselt. L’Equipe skriver om ”Monacos otroliga fiasko” efter gårdagens förlust (1-4 mot RB Leipzig) och laget nu med en omgång kvar redan är utslaget från allt fortsatt Europaspel. Laget får hisnande låga snittbetyget 2,7, och Jemerson bara en etta. Leipzigs Werner och Kampl får åtta. Inga andra spelare i gårdagens CL-spel får så låga respektive höga betyg. CL-svenskarna: Forsberg får en sexa (Leipzigs snitt 6,8), Sam Larsson får en femma (Feyenoords snitt 5,0).

BeINSPORT pratade med en Karim Benzema sedan målskyttet äntligen lossnat. Real Madrid-stjärnan såg det som ett utmärkt tillfälle att ge igen på kritikerna. ”Jag spelar för världens bästa klubb. Jag är en stor spelare. Är någon inte nöjd är det deras problem”, sa han.

ANNONS

 

TYSKLAND

5 Sport Bild toppar veckans nummer med ”Nytt kontrakt för Super-Kimmich – förlänger till 2023”. Bayern München-stjärnan väntas skriva på det nya kontraktet efter samtal innan årsskiftet. 22-åringen lär få en rejäl löneökning från nuvarande tre miljoner euro om året. Han-som-många-tycker-skulle-fått-Guldbollen får ett fint betyg för sin insats i RB Leipzigs seger i går (4-1 mot Monaco). Det blir en tvåa på den sexgradiga skalan, där ett är bäst. ”Viktig för Leipzigs offensiva spel. Håller uppe bollen och levererar smarta passningar. Han utstrålar också lugn och är alltid på alerten”, skriver Sport Bild.

Bild har med SportBilds uppgifter om Kimmich på tidningens nyhetsetta. Bild följer på sporten upp med en misslyckad tysk insats i CL, ”Dortmund fortsatt under isen” (1-2 mot Tottenham). Ett litet glädjeämnen var att Pierre-Emerick Aubameyang fick slut på måltorkan efter 506 minuter. Bild har också Forsberg men främst i annat sammanhang. Tidningen nämner de där missbelåtna tweetsen från både hans fru Shangas och Leipzigs assisterande sportchef Per Nilsson, sedan Emil Forsberg gått miste om Guldbollen. Sedan följer tillägget ”Enligt Bilds information är även Forsberg själv förbannad på förbundet, som inte uppskattar hans insatser tillräckligt”.

ANNONS

 

ÖVRIGT

Bold.dk (Danmark) påpekar att Sveriges VM-plats ökar chanserna för Bröndby att behålla Johan Larsson över januarifönstret. ”VM har så klart betydelse för hur jag väljer. Jag kommer inte att gömma mig om erbjudanden kommer utifrån, men jag kommer inte att flytta till något konstigt land, där jag lever under en sten och alla glömmer mig”, säger Larsson till sajten. ”För mig handlar det om att visa vad jag kan och synas, och det har jag möjlighet till här i Bröndby. Just nu spelar jag för ett topplag varje match, och det går bra för både laget och för mig, så det är givetvis bra för VM-chanserna. Samtidigt går Bröndby också en spännande vår till mötes, som jag gärna vill vara en del av”. Larssons kontrakt går ut om ett år men bold.dk tror att en flytt i sommar är aktuell. På frågan om en förlängning med Köpenhamnsklubben stänger Larsson inte dörren. ”Jag har inte hört så mycket från Bröndby ännu, så det ligger på deras bord, om de vill eller ej. Jag tror att de vill det, och det har också snackats lite om att de vill behålla mig. Jag har ett år kvar på kontraktet med Bröndby, till vintern, så vi får se vad som händer”, svarar Larsson

ANNONS

Daily Trust (Nigeria) låter sig övertygas om att Joel Asoro väljer Nigeria över Sverige. ”En förtrogen till spelaren som talade med Daily Trust under villkor att vara anonym”, bekräftar enligt tidningen detta. ”Han är redo om han får en inbjudan. Han är också redo att slåss för en plats i truppen till VM 2018”, säger källan. Den svenske U21-landslagsspelaren har tidigare berättat att Nigeria varit i kontakt och att han funderar över sin a-landslagsframtid. 18-åringen gjorde Premier League-debut med numera Championshipspelande Sunderland förra året, men har inte tagit någon ordinarie plats.

 

Publicerad 2017-11-22 kl 08:00

Kommentarer

Visa kommentarer

Senaste tweets

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto