Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Conte: ”Jag är en katastrof på att övertyga klubben”

ENGLAND

englandMetro låter José Mourinho brisera på sportettan med ”Era djur”. Men det är inte en anklagelse mot domarna eller sina egna spelare. Det har bara kliat i fingrarna hos en rubriksättare när han såg Man Uniteds beröm av motståndarna (0-1 mot Newcastle), som portugisen tyckte ”kämpade som djur”.

Daily Telegraph tar i stället fasta på att ”Mourinhos förbannelse slår till igen”. Portugisen är fortfarande utan seger på St James’s Park. Tidningen lockar också med ”Exklusivt: Toby Alderweirelds framtid i Tottenham i fara, belgaren väntas bli lämnad hemma inför matchen mot Juventus”.

Daily Mirror försöker sig på en ordvits med segerskytten Matt Ritchies namn, ”Ritch man, poor Man U”. Mourinho kan känna tyskt flås i nacken. ”Klopp: Vi har United i sikte”, är budskapet från Liverpools tränare efter seger i går (2-0 mot Southampton) och med bara två poäng upp till tvåan United. Tidningen spär på Liverpoolfansen känsla av att sätta dit United. ”Exklusivt: Liverpool nära att säkra Pinchi från Deportivo, som Liverpool och Tottenham också varit ute efter”. Den 22-årige anfallaren har ett utgående kontrakt med La Liga-klubben.

ANNONS

Daily Star använder ett Contecitat som faktiskt också fanns på The Suns sportetta, men Star gör det större.: till dagens största rubrik. ”Conte: Jag har varit en katastrof”. Liksom Metros Mourinhocitat är det aningen vilseledande. Vad Chelseatränaren, med ett skratt sa, var ”Jag är nog lite av en katastrof på att övertyga klubben att köpa spelare”. Däremot anser han sig som ”mycket bra” på att utveckla spelare. ”Jag är den typen av tränare som om jag har en spelare som är sex av tio, så gör jag honom till åtta. Om jag har en spelare som är åtta så gör jag honom till tio. Den typen av tränare är jag”.

Läs även Peter Hyllmans blogg, ”West Brom ligger sist utan att egentligen vara sämst”

 

ITALIEN

italienLa Gazzetta dello Sport njuter av ”Karamellen Karamoh”. Det är den 19-årige fransmannen Yann Karamoh som vann matchen åt Inter (2-1 mot Bologna). Emil Krafth och Filip Helander fick följa utvecklingen fastnaglade på Bolognas bänk. Oscar Hiljemark fick spela för Genoa (1-0 mot Chievo), men det var minsann inte i någon huvudroll som i debuten. ”Försvann från scenen i andra halvlek, bytet var oundvikligt”, skriver Gazzettan och ger honom bara 5,5 av tio i betyg. Samuel Gustafson debuterade från start för Perugia i Serie B. Han fick nöja sig med medelbetyget sex (1-1 mot Parma).

ANNONS

Corriere dello Sport ger Hiljemark och Gustafson identiska betyg som Gazzettan. Liksom rivaltidningen har CdS också Karamoh i fokus för Serie A-omgången, men tillsammans med en annan lovande spelare, ”Karamoh-Ünder – de europeiska talangerna”. Cengiz Ünder gjorde mål igen, två stycken dessutom, när Roma vann (5-2 mot Benevento). Dagens största rubrik handlar dock om Champions League. ”Higuaín mot resten” kommer med bild också på Messi, Cristiano, Kane och Neymar. ”I morgon första mötet, mot Kanse”, menar CdS. Tidningen har också en uppgift, som först tycks ha sett dagens ljus i går hos Tuttomercatoweb: Milan vill redan förlänga kontraktet med tränare Gennaro Gattuso, till 2020.

Tuttosport delar förstasidan; en del åt Juventus, en del åt Torino. ”Douglas Copa” leker med namnet på spelaren (Douglas Costa) och att han har en viktig roll för Juve i Champions League i morgon, ”Allegri ger brasilianaren förtroendet att rasera Tottenhams försvarsmur”. Torinos halvsida har rubriken ”Euro Gallo”, alltså ”Europatuppen”. För Belotti (”Tuppen”) börjar hitta formen igen och jagar nu Europaspel med sin klubb.

ANNONS

 

SPANIEN

spanienMarca radar upp intervjuer inför Real Madrid-PSG. I dag med ”Cavani har möte med Bernabéu”. Det följs av korta citat, ”Real kommer att ställas mot ett stort PSG”, ”Det är en utmaning att göra mål på Bernabéu, senast lyckades jag inte” och ”Jag drömmer om ett saxsparksmål i Champions Legue-finalen”.

AS får Neymar att se ut som Bambi på hal is. PSG-brassen är så långt från nakna fötter på Copacabanas stränder man bara kan komma, där han på AS bild trampar omkring i snöslask i stora orangea skor. Han ser nog mer fram emot utmaningen på Bernabéu. ”Real Madrid motiverar oss” följs av ”Det kommer att bli den svåraste matchen vi spelat hittills”. Dagens största rubrik tillägnas Getafes målvakt. ”Guaita ger ligan nytt liv”, sedan han hållit nollan mot seriens överlägsna ledarlag (0-0 mot Barcelona).

ANNONS

Sport menar att det krävs ”Stor försiktighet” av Barcelona nu, så man inte slarvar bort ytterligare poäng. Tränare Ernesto Valverde medgav att ”Det saknades lite extra gnista” mot Getafe.

Mundo Deportivo ändrar helt sonika om Getafes namn till ”GetGafe” (”gafe” ungefär ”olycksbringare”). Tidningen skriver sedan att ”Den 4 mars, Barça-Atlético, blir nästan som en final om ligan”.

Super Deporte konstaterar att ”Det är mål” med bild på den omskrivna situationen i derbyt, som Valencia vann (3-1 mot Levante). Levantes Coke nickade in ett mål. Det dömdes bort för knuff. Men det var solklart Valencias Paulista som knuffade sin egen medspelare Gaya, och inte Coke. Minuten efter gjorde i stället Valencia 2-1.

Läs även Adam Pinthorps blogg, ”Årets sämsta domarinsats på Mestalla”

 

FRANKRIKE

frankrikeL’Equipe har OS och Six Nations i rugby för ögonen. Det finns bara plats för en liten rad på förstasidan om fotboll, ”Lyon faller isär” (0-2 mot Rennes). Tidningen skriver under rubriken ”Miljoner på spel” om betydelsen för PSG att gå vidare i Champions League även bortanför det sportsliga. En eventuell kvartsfinalmatch skulle innebära upp till tio miljoner euro bara på hemmamatchen på Parc des Princes, tror en del inom PSG. Kring PSG:s ekonomi nämner L’Equipe också att klubben vill ha 80 miljoner euro av huvudsponsorn Emirates för nästa tröjsponsoravtal. Det är drygt tre gånger mer än vad PSG har för närvarande (25 milj euro). Det är också mer än någon annan klubb har (Man United har högst med 62 milj euro från Chevrolet). L’Equipe poängterar dock att det är lång väg till färdigskrivet nytt kontrakt.

ANNONS

Le Parisien bekymrar sig en aning för en nyckelspelare i PSG, ”Dani Alves, huvud mer än ben”. Han upplevs som sliten, samtidigt som han också ses som en viktig kugge för Emery både på planen och vid sidan av. ”Mot Cristiano Ronaldo på onsdag förlitar han sig på sin stora erfarenhet”, skriver Le Parisien.

 

TYSKLAND

tysklandWeser-Kurier levererar en jublande glad svensk. Det är Ludwig Augustinsson efter sitt första mål för Werder Bremen (3-1 mot Wolfsburg). ”Det var en otrolig känsla att göra mål. Jag exploderade inombords. Max Kruse sa till mig, ’Nu vet du äntligen hur det känns att göra mål’”, sa Augustinsson, och summerade sedan tillställningen, ”Det var inte vår bästa match, men det är de tre poängen som räknas. Jag är väldigt glad för Florian Kainz (tvåmålsskytt) för han jobbar så hårt. Jag gillar samspelet med honom för han sliter hårt tillbaka också”. Weser-Kurier använder den tyska betygsskalan ett till sex, där ett är högst. Det betyget får Kainz. Liksom en handfull andra spelare får Augustinsson en tvåa. ”Det är så man vill se svensken, trygg i defensiven och med driv i offensiven. Nickade in 1-0 med bestämdhet”, skriver tidningen om svensken.

ANNONS

Kicker har pratat med RB Leipzigs sportchef Ralf Ragnick om anfallaren Timo Werner. ”Timo vet att han spelar med oss denna och nästa säsong”, säger Rangnick apropå spekulationerna om en flytt. På frågan om han är säker, svarar Rangnick, ”Ja, och vi diskuterar också ett förbättrat och förlängt kontrakt” och avfärdar samtidigt etteventuellt högt bud, ”40 miljoner euro? En sådan transfer är inte logisk för oss”. Kicker toppar annars veckans första nummer med Marco Reus tillsammans med rubriken ”Hans år att fatta beslut”. Tidningen ställer sig frågan, ”Blir han kvar i Dortmund?”. Mer Dortmund. Enligt Kicker kan tillfällige tränare Peter Stöger vara aktuell för ett långtidskontrakt, om han tar klubben till en CL-plats.

 

ÖVRIGT

SDNA (Grekland) har citat från Niklas Hult, som utsågs till Matchens lirare i sin debut för AEK (1-0 mot Asteras), men som han ändå inte ver kar känna som någon drömdebut. ”Det var ganska tufft för mig, jag behöver lite tid på mig. Det positiva är att jag kan staden, jag kan laget och jag kan motståndarna”, sa Hult.

ANNONS

Ekstra Bladet (Danmark) summerar ”Vinnare och förlorare” i det danska transferfönstret. Tidningen tror på Simon Kroons comeback i SönderjyskE och dammar av ett gammalt smeknamn. ”Kroonaldo kan bli till stor vinst om svensken återfinner formen från sin första tid i klubben”. En annan av klubbens svenskar, Marko Mitrovic, bör nog inte läsa vidare. ”Spelare som Marko Mitrovic och Casper Olesen har ingen framtid i Haderslev”. Bröndbys två svenskar i gårdagens segermatch (3-1 mot Lyngby) får fina betyg. Både lagkaptenen Johan Larsson och Simon Tibbling får fyra av sex. Tipsbladet går längre. Tidningen har en svensk som Matchens lirare. ”Det var många fina prestationer från Bröndbys lag, men Simon Tibbling stod ut med en förnämlig arbetsinsats, och många fina passningar och bollberöringar”.

Sportske.net (Serbien) drar på ”Den nye Zlatan i ’Drakens näste’”. Det handlar om en svensk-serb, som kommer från Skåne, som spelar som anfallare, som anses likna Zlatan Ibrahimovic till utseendet – och som dessutom är född samma dag som Zlatan, den 3 oktober (om än många år senare, 1998). Andrej Simeunovic, ex-Lunds BK, har presenterats av Belgradklubben Voždovca, på sjätte plats i Serbiens högsta liga. Drakarna är klubbens smeknamn.

ANNONS

Esporte Interativo (Brasilien) vidareförmedlar locktoner från Real Madrid till Neymar. På frågan om Neymar har en framtid i Real Madrid svarar hans landsman och Realspelaren Marcelo, ”Absolut. Det vore fantastiskt om han kom till Real. Det är en stor spelare. Jag tycker alla stora spelare borde komma hit. Jag tror Neymar en dag spelar i Real Madrid.

TNT Sports (Argentina) sprider däremot giftpilar från en argentinsk legendar med riktning mot en argentinsk förbundskapten. ”Sampoli är en lögnare. Han döljer saker för oss”, säger Maradona bland annat till Diario Popular. Han beklagar sig över landslaget och ser endast ett hopp, ”Sampaoli har tur. Om grabben (Messi) är inspirerad så finns 60 procents chans att Argentina vinner VM. Varför? För att de andra är en kör, men ingen är en solist, Messi är den ende solisten”. Página 12 låter tidigare Real Madrid-ordföranden Jorge Valdano reflektera över fotbollens tillstånd. Rubriken: ”Fotbollen speglar utmärkt globaliseringens alla brister: de rika blir allt färre och de fattiga allt fler”.

ANNONS
Publicerad 2018-02-12 kl 08:00

Kommentarer

Visa kommentarer

Senaste tweets

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto