Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

”Chelsea ute efter Pochettino”

DdL_DivW0AEGtBN.jpgENGLAND

ANNONS

The Sun tar fram stora trumman och bankar ut ”Exklusivt: Blues vill ha Poch”. Chelsea är alltså ute efter ärkerivalen Tottenhams tränare Mauricio Pochettino. Argentinaren påstås ”medveten om intresset från Chelseas ägare Roman Abramovitj” och ”osams med Tottenhambasen Daniel Levy om transferbudgeten”.

Sky Sports stämmer in Suns melodi och låter ”Skys källor” förstärka ljudbilden. Enligt dessa källor så ”överväger Chelsea att göra ett försök med Tottenhams tränare Mauricio Pochettino om Antonio Conte lämnar i sommar”. Vilket är så vagt det bara kan bli.

Daily Telegraph svarar på vad det är Pochettino vill ha av Levy. ”150 miljoner pund till köp: Pochettino kräver resurser att förbättra Tottenhams trupp”. Puffen finns på förstasidan. Där tar annars ”Citys hundrapoängare” störst plats. Segerparaden glittrar i gassande solsken i Manchester, och kommer med texttillägget, ”De Bruyne att 100 poängsvallen kanske aldrig kommer att brytas igen”.

ANNONS

Daily Mirror menar att ”Det är över för Big Sam”. Allardyce väntas få sparken från Everton ”inom 48 timmar”. Liksom flera andra tidningar uppger Mirror att tidigare Hull- och Watfordtränaren Marco Silva är favorit att ta över skutan. ”Premier League fick mig att börja dricka” är dagens största rubrik. Den följs av ”Domare Clattenburg säger att förolämpningarna var så omfattande att han bad sin fru att bunkra upp kylen med öl”.

Daily Mail har ett annat tränaskifte i fokus. På nytt är det en portugis som är på väg att ta över en Premier League-klubb. ”Exklusivt: West Ham i samtal med Sjachtar Donetsks tränare Paulo Fonseca dagen efter det att David Moyes kontrakt gått ut”. Fonseca träffade Londonklubbens ordförande David Sullivan i London i går tillsammans med sin inte helt obekante agent Jorge Mendes. Mötet varade enligt Mail i 75 minuter, om någon undrar.

ANNONS

 

ITALIENgazzettafc_nazionale_web-Medium.jpg

La Gazzetta dello Sport använder med ”Juve ancora innaMORATA” en ordlek om att ”Juve fortfarande är förälskade”, men där Chelseaspelarens namn elegant fogas in. Det hela paketeras i hjärtform. ”Kontakter är tagna” med anfallarens entourage, skriver GdS. Juve sägs bara vilja låna in Morata med en utköpsklausul på 50 miljoner euro i form av delbetalningar.

Corriere dello Sport blickar framåt mot ”Juves åttonde underverk”. Tidningen menar att klubben redan ”gjort klart med Spinazzola, Emre Can och Caldara. Marotta arbetar med det stora kapet: Verratti”. Bilden på PSG-mittfältaren täcker också förstasidan. Liksom Gazzettan understryker Corriere dello Sport att ”Donnarumma är på marknaden, PSG och Liverpool i första led” av intressenterna. Tidningen lägger, ”Milan har redan valt Reina som förstaval”. CdS låter också förstå att Marko Johansson närmar sig en flytt till Roma. Tidningen påstår att förhandlingarna med Malmö FF har intensifierats de senaste dagarna. Den 20-årige målvakten är för närvarande utlånad till Trelleborgs FF, och skulle i Roma troligen bli utlånad igen för att få matcherfarenhet. Enligt CdS har Roma redan varit i kontakt med Oscar Hiljemarks klubb Genoa, som väntas tappa Mattia Perin till Napoli eller Juventus.

ANNONS

Tuttosport hyllar Chiellini med ”ChielLEADER”. Sedan har tidningen tränarspecial. ”Balotelli och 4-2-3-1”, beskriver nya förbundskaptenen Roberto Mancinis tankegångar. Om Sarri finns ”Magikern mellan London och Ryssland”, eller Chelsea och Zenit – om det inte blir en lösning i Napoli. Om Ancelotti finns ”Två vägar: Arsenal eller De Laurentiis”, som Sarris ersättare.

Sky Sport Italia har pratat med Inters sportchef Piero Ausilio. Han sätter ett ”Rör ej”-klistermärke på sin lagkapten. ”Icardi är inte på marknaden, vi kommer inte att förhandla”, låter han meddela.

 

DdMi_7xXcAA7INj.jpgSPANIEN

Marca närmar sig Atléticos Europa League-final med ”Den lilla prinsen spelar på hemmaplan”. Tidningen har besökt Antoine Griezmanns födelsestad Macon, bara sju mil från finalstaden Lyon. Fler Madridlag är som bekant i final. ”Alla är tillgängliga för Kiev”, är budskapet inför Real Madrids Champions League-final i Ukraina. ”Zidane får tillbaka Cristiano och Carvajal denna vecka”, förtydligar Marca.

ANNONS

Cadena Ser låter Koke beskriva Atléticos nutidshistoria inför ännu en final. ”Smärtan från de två förlorade Champions League-finalerna kommer aldrig att lindras”, blir den vemodiga citatrubriken. Även Unai Emery gästade radiokanalen. Den tidigare PSG-tränaren sa bland annat ”jag har inget erbjudande från Arsenal, jag är öppen för förslag”, att ”Neymar är på samma nivå som Cristiano och Messi” och att han tror brasilianaren stannar i PSG även nästa säsong.

Onda Cero har Andrés Iniesta vid mikrofonen. Radiokanalen låter Barçalegendarens uppdatering om sin framtid bilda rubrik, ”Kina eller Japan, det är de två möjliga scenarierna, allt blir klart nästa vecka”. Så inget Qatar och inget Australien, som också dykt upp i spekulationerna de senaste veckorna.

Sport ger sig ut på försvarsjakt. Det är backar som anses behövas i Barcelona efter debaclet mot Levante. ”Lösningen Lenglet”, hittar Sport, och uppger att Barça intensifierar förhandlingarna för att värva fransmannen från Sevilla.

ANNONS

Mundo Deportivo tar också upp ”Mittbacksdebatten”, att Yerry Mina och Thomas Vermaelen skapar frågetecken och tankar på förstärkning. MD skriver också om att Sergi Busquets vill ha ett förbättrat kontrakt, ”men Barca anser inte att tidpunkten är den rätta, PSG och City avvaktar utvecklingen”.

El Correo följer upp uppgifterna om John Guidettis övergång. Alavés tränare bekräftade i söndags de tidigare uppgifterna om att den inlånade svensken stannar permanent. El Correo uppger nu att kontraktet är på tre år, till den 30 juni 2021. Ingen annan spelare i truppen har längre kontrakt, och El Correo beskriver Guidetti som en nyckelspelare för de kommande åren. Som tidigare uppgifter gjort gällande är övergångssumman till Celta Vigo enligt utköpsklausulen cirka fyra miljoner euro samt 20 procent av framtida försäljning.

ANNONS

 

FRANKRIKEune15052018_hd.jpg

L’Equipe ger en tränarpresentation all sin uppmärksamhet, ”Tuchel – ett modigt PSG”. Det är vad som väntas av den tyske tränaren ”vars meritlista ännu är mager men fotbollen färgstark”. På tal om tränarskifte så skriver L’Equipe att ”Nice har valt Berizzo”, som ersättare till Lucien Favre, som lär dyka upp i Dortmund. Berizzo har tidigare tränat bland annat Celta Vigo. Baskisk och chilensk press har uppgett att Berizzo väntas ta över Athletic i Bilbao.

Le Parisien tar förstås också upp att Tuchels Parisäventyr inletts. Tidningen tar fasta på att hans första möte var med Neymar. ”Enligt våra källor har han (Tuchel) fått garantier av klubbledningen att brasilianaren bär PSG:s tröja även nästa säsong”, skriver Le Parisien.

France Football tar sikte på Europa League-finalen med ”Marseille: Ett lejons hunger”. En intervju med klubbpresident Jacques-Henri Eyraud mynna ut i citatrubriken, ”Jag har intrycket av att OM är Frankrikes andra landslag”. Bland sina transferupplysningar finns att Newcastle gör ett nytt försök att värva målvakten Alphonse Areloa från PSG. Även Napoli och Crystal Palace uppges intresserade av 25-åringen.

ANNONS

 

cover.jpgTYSKLAND

Bild ger tyska landslaget sin fulla uppmärksamhet. Men knappast som förbundskapten Jogi Löw önskat. Dagens största puff, samma dag som VM-truppen presenteras, har överrubriken ”Vår världsmästare Mesut Özil” som följs av ”Sjaskig propaganda för Erdogan”. Även Ilkay Gündogan och Evertons Cenk Tosun fanns med på en middag med Turkiets kontroversiella president. De gav honom klubbtröjor med sina namn. I Gündogans fall också med texten ”Till min ärade president”. Tyska fotbollsförbundet reagerade omedelbart. ”Självfallet respekterar DFB den speciella situationen för våra spelare med utländsk bakgrund. Men fotbollen och DFB står för värderingar som president Erdogan inte respekterar tillräckligt. Det är inte bra att våra spelare låter sig utnyttjas för hans valkampanj”, skriver förbundsordförande Reinhard Grindel. På tal om Grindel och Löw. Bild uppger att det kan komma fler nyheter än VM-truppen. De båda har förhandlat om en kontraktsförlängning med två år för Löw. Det skulle innebära att Löw stannar över VM i Qatar 2022 – och även att han drygar ut sitt försprång som VM:s mest välbetalda förbundskapten, skriver Bild. I dag har Löw 3,8 miljoner euro om året. På annan plats uppger Bild att Alexander Isak (målskytt i träningsmatch i går) kan få sällskap av en färgstark italienare i Dortmund. Superagenten Mino Raiola har erbjudit klubben Mario Balotelli, som spelade under Dortmunds (förmodade) nya tränare Lucien Favre i Nice. Ryktena har också cirkulerat i italiensk press. Men högre på Dortmunds önskelista är dock enligt Bild Frankfurts offensiva mittfältare Marius Wolf. Prislappen beräknas enligt Bild till åtta-tio miljoner euro.

ANNONS

Kicker ger plats åt Gündogan, som i ett uttalande försvarat mötet med Erdogan genom att bland annat beskriva det som ”en artighetsgest”.

Weser Kurir spottar ut frågor till Bremens tränare Florian Kohfeldt om spelarna och framtiden. Om lagets svenska landslagsspelare ger Kohfeldt besked, ”Man ska förstås aldrig säga ’aldrig’ i fotboll, men här ska jag vara tydlig: Ludwig Augustinsson kommer att spela här även nästa säsong”.

 

ÖVRIGTDdMhyRqX4AEcErb.jpg

El Universal (Mexiko) uppmärksammar som all annan nationell press att förbundskapten Juan Carlos Osorio presenterat en preliminär VM-trupp på 28 spelare. Veteranen Rafa Márquez, 39, finns med i den och kan göra sitt femte VM. Innan Fifas deadline den 4 juni ska truppen ha trimmats till 23 spelare. Sverige möter Mexiko i den avslutande gruppspelsmatchen den 27 juni.

ANNONS

Algemeen Dagblad (Nederländerna) toppar med ”Ett år till”. Det är Robin Van Persie, 34, som fattat beslut. ”Jag fortsätter”, säger Feyenoordanfallaren, ”Jag har fortfarande för mycket entusiasm för att lägga av”.

Publicerad 2018-05-15 kl 07:59

Kommentarer

Visa kommentarer

Senaste tweets

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto