POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
2v

"Dagen D för Griezmann"

Dagens rubrikämne i rött under Spanien

ENGLANDENG

Daily Mirror ger ”USA” en ny innebörd: ”United Spies of America”. Det är förbundskapten Phil Nevilles ilska efter ett amerikanskt besök på Englands spelarhotell, som formar rubriker i engelsk press i dag.

The Sun plockar upp samma händelse men nynnar i stället på Don McLeans klassiker i ny tappning, ”My, my Miss American Spy”.

The Times använder mer konventionella ”USA anklagade i VM-spionbråk”. Det är den enda fotbollsnyheten på sportettan. Men ett citat från Petr Cech, ny i Chelseas klubbledning, om klubbens nästa tränare sticker också ut: ”Situationen är öppen. Frank (Lampard) är en av kandidaterna”. Inte den enda alltså. Cech säger i en intervju med en tjeckisk tidning vidare att klubben vill ha tränarfrågan löst innan försäsongen börjar. En koll i klubbens kalender visar att det är på onsdag.

Daily Telegraph sätter inne i tidningen siffror på Marcus Rashfords nya kontrakt med Manchester United. Enligt Telegraph har 21-åringen skrivit på ett fyraårskontrakt värt 300 000 pund i veckan.

 

ITALIENITA

La Gazzetta dello Sport har dagen mest gångbara bild i italienska sportmedier på förstasidan. Adrien Rabiot som gör tummen upp efter att ha landat i Turin för att skriva på för Juventus. Eller som Gazzettan med en kulinarisk omskrivning av all’arrabiata uttrycker det, ”Juventus alla Rabiot”. Gazzettan har fler Rabiotrubriker inne i tidningen, som att fransmannen ”Utmanar Ramsey”, en annan sommarvärvning på fri transfer. På tal om transferkarusell. Roma, som sålde Kostas Manolas till Napoli i går, hann också med att värva Leonardo Spinazzola från Juventus i utbyte mot Luca Pellegrini och 7,5 miljoner euro. På morgonen fick sajten också med att Diego Godín nu är officiellt klar för Inter. Papperstidningen synar sedan Serie A-lagens startelvor i nuläget. Bara två svenskar tar plats, båda i samma stad men olika klubbar: Ekdal i Sampdoria och Hiljemark i Genoa.

Corriere dello Sport låter den leende och tumhöjande Rabiot ta plats med ett fransklingande ”Oui Rabiot”, och tillägget ”Nu väntar Juve på De Ligt”. En annan uppgift på förstasida: ”Barça vill ha Lautaro”, den argentinska stjärnforwarden, ”Klubben är beredd att betala Inters klausul på 111 miljoner euro”.

Tuttosport har också med ”Barça efter Lautaro” men fokus ligger förstås på Rabiot och bilden är förstås den med tummen. ”Juve, här är han”, är dagens största rubrik. Läkarundersökning och kontraktsskrivning väntar i dag.

 

SPANIENSPA

Marca njuter av Spaniens seger i U21-EM (2-1 mot Tyskland). ”En stor framtid väntar oss!”, jublar tidningen. Tidningen uppmärksammar också med ett uppslag att Karim Benzema i dag firar tio år i Real Madrid.

AS fyller på U21-eurforin med ”Rent guld”, och noterar liksom Marca att Fabián Ruiz, till vardags i Napoli, blev turneringens spelare.

Sport går sällan igång på samma vis på spanska triumfer. I dag är inget undantag. Triumfen i U21-EM tar plats men lång mycket mindre än ”Dagen D för Griezmann”. Det är ju i dag, den 1 juli, som hans utköpsklausul sjunker från 200 miljoner euro till 120 milj euro. Det är nu som Barcelona väntas skrida till aktion, påpekar Sport, och lägger till att det sedan är ”Operation Neymar” som är fokus.

Mundo Deportivo vänder på det. Spaniens femte U21-seger i topp, sedan ”Griezmanns timma”.

El Confidencial uppmärksammar en intervju med Pep Guardiola i Gol. I den kommer hans drivkrafter också fram. ”Jag behöver fiender som hatar mig, som inte vill att det går bra för mig, som misstror mig. Vi behöver alla denna sortens stimulans”, säger han.

Ara har också en intervju med Guardiola. I den understryker tränaren att han är i Manchester City för att stanna. ”Jag har allt jag behöver för att göra mitt jobb. Jag kommer inte att återvända till Barcelona eller Tyskland. Var annars kan jag hitta sådan här anläggningar och en liga som är så vacker som Premier League?”.

 

FRANKRIKEFRA

L’Equipe beskriver det som att ”Marseille förbereder sig för att släppa ballasten”, vilket betyder sälja spelare innan man kan köpa. Men den mest intressanta försäljningen står Lyon för. Klubben är överens med Tottenham om mittfältaren Tanguy Ndombélé för 72 miljoner euro, varav tio miljoner i bonusar. Manchester United lurar enligt L’Equipe på ett sista-minuten-försök, men Tottenham är stalltipset.

Le Parisien gör ett nedslag kring ”Qatar och erövrandet av England”. Tidningen påpekar att ”Leeds United inom de närmaste veckorna eller månaderna kommer att blir PSG lillebror”, det vill säga ingå i Qatar Sports Investments portfölj. En affär närmar sig, bekräftar en källa nära samtalen, för Le Parisien.

RMC Sport noterar, liksom spanska medier, att PSG:s nya tröja är presenterad. Och varför spanska medier? Jo, för att Neymar och Kylian Mbappé, båda stark representerade i den spanska rykteskarusellen, figurerar i lanseringen av tröjan.

 

TYSKLAND

Bild noterar bittert att landslagsfotbollen åkt på andra tunga förlusten på 26 timmar. Först damerna i VM mot Sverige, sedan U21 i EM-finalen (1-2 mot Spanien). ”Spanien firar, vi lider”, konstaterar tidningen.

Kicker lanserar det föga smickrande ”Schalke det nästa HSV?”. Ännu en klassisk klubb i utförsbacke. Bland dagens många transferspekulationer finns att Dortmund är ute efter Romas Patrik Schick. Men klubben vill helst låna anfallaren. Både Lyon och Marseille kan tänka sig att hosta upp stålar till en övergång.

Sky Sport skönjer en Dortmunddiss av Bayernbossen Uli Höness. Den kommer på en fråga om rivalens uppmärksammade offensiv på transfermarknaden. ”Dortmund har köpt många spelare. Vi får se vad säsongen lider om det förstärkt dem”, säger Höness.

TZ gör feta rubriker på att ännu en Bayern München-spelare mumsar på en guldstek. Och han gör det med en trotsig kommentar: ”Franck Ribéry, den här är för dig, storebror”, skriver Corentin Tolisso på Instagram story efter ett besök på en Salt Bae-restaurang. Ribéry blev förra året bötfälld av Bayern efter utbrott i sociala medier, sedan han kritiserats för att skrutit med beställningen av det dyra guldbeströdda köttet.

 

ÖVRIGTÖVR

Dagbladet (Norge) släpper fram krönikören Morten Pedersen som delar ut en känga till herrlandslagets förbundskapten. ”Lagerbäck är blind om han inte ser hur bra Wolff Eikrem är”, lyder rubriken. Pedersen krigar på för ex-MFF-mittfältaren, numera i Molde: ”Att Lars Lagerbäck tycker Elitserien stinker är hans subjektiva uppfattning. Men det är tjänstefel om han inte lägger lite tid på Magnus Wolff Eikrem”.

De Telegraaf (Nederländerna) uppger att Derby County vill ha Phillip Cocu som ersättare till Frank Lampard, som väntas bli klar som tränare för Chelsea i veckan. Championshipklubben har redan fört samtal med Cocus representanter, och nya sådan väntar i veckan. Algemeen Dagblad har fotbollspuffen ”Mot Lyon” på sportettan. Det är armén av orangeklädda fans som nu beger sig österut för VM-semifinalen mot Sverige. Det finns fortfarande biljetter kvar på arenan, som tar in 60 000 åskådare.

L’Express de Madagascar (Madagaskar) debuterar i Headlines. Men så har landslaget, med smeknamnet ”Barea”, också osannolikt nog tagit sig vidare från gruppspelet i Afrikanska mästerskapen. ”Barea-feber rasar i hela landet”, berättar L’Express de Madagascar. ”För första gången på många år är nationen som setts som dömd till fattigdom en vinnare. För första gången tillåter sig folk att tro på att beslutsamhet, arbete, självuppoffring och solidaritet kan leda till seger”, skriver tidningen.

Publicerad 2019-07-01 kl 08:00

Senaste tweets

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå