Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

20 frågor om engelsk fotboll

Fredag igen alltså. Dagen före dagen så att säga, och slutpunkten på ännu ett landslagsuppehåll. Nu är det emellertid bara klubblagsfotboll som gäller i några månader i och med att vi börjar närma oss den hektiska perioden runt jul och årsskiftet.

ANNONS

Vi har framför oss en helg med idel stormatcher. Arsenal tar emot Southampton vilket kanske inte låter så märkvärdigt, men Arsenal ligger etta och Southampton trea i Premier League. Helgen inleds med Everton mot Liverpool och på söndag möts Tottenham och Man City.

Vi går alltså i väntans tider. Ett sätt att fördriva tiden skulle kunna vara att ägna oss åt lite konstruktivt tävlande. Detaljkunskapen om engelsk fotboll är ju ofta imponerande hos många supportrar, men hur mycket vet vi egentligen om de olika lagen?

Här är 20 frågor som ni kan försöka besvara, en fråga om respektive klubb i Premier League. Enkelt googlande gör så klart att man hyfsat lätt kan hitta svaren, men jag skulle ändå vilja uppmuntra till att först försöka besvara frågorna utan att googla.

Så får vi se vem som kan mest.

:::

ANNONS

Arsenal. FA-cupfinalen 1979 mellan Arsenal och Man Utd räknas som en av de mest dramatiska någonsin, när Alan Sunderland gör det avgörande 3-2-målet i matchens sista minut. Men vilka gör Arsenals två första mål i matchen? Brian Talbot och Frank Stapleton

Aston Villa. Bayern München var stora favoriter att vinna Europacupen 1982 men Aston Villa överraskade och vann med 1-0, och såg till att engelskt lag vann turneringen för sjätte gången i rad. Men vem gjorde målet? Peter White

Cardiff. Cardiff spelar nu för tiden sina hemmamatcher på Cardiff City Stadium. Men vad heter deras klassiska hemmaarena som de flyttade till 1910 innan de lämnade arenan 2009? Ninian Park

Chelsea. Säsongen 2003-04 var den första under Roman Abramovichs ägarskap. Chelsea slog ett rekord den säsongen genom att hålla nollan i 21 matcher. Vad hette de tre målvakter som bidrog till den sviten? Carlo Cudicini, Marco Ambrosio och Neil Sullivan

ANNONS

Crystal Palace. En av engelsk fotbolls främsta anfallare fick sitt genombrott i Crystal Palace, bland annat genom att göra två mål i FA-cupfinalen 1990. Han skulle därefter flytta till Arsenal. Vem är anfallaren? Ian Wright

Everton. En av Evertons storhetstider var under 1980-talet när Liverpool var fotbollens huvudstad i England. Everton och Liverpool konkurrerade då om både ligatitlar och FA-cuptitlar. Men vilka säsonger under 1980-talet vann Everton ligan? 1984-85 och 1986-87

Fulham. Säsongen 1974-75 var en framgångsrik säsong för Fulham när de för första och enda gången i klubbens historia gick till final i FA-cupen. Men vilken spelare utsågs den säsongen av Englands fotbollsskribenter till årets spelare? Alan Mullery

Hull. Hulls arena KC Stadium är för tillfället föremål för en konflikt mellan Hulls stadsledning och klubbens ägare Assem Allam. Hull flyttade 2002 till KC Stadium, men vad hette deras tidigare arena? Boothferry Park

ANNONS

Liverpool. Som en av engelsk fotbolls mest framgångsrika klubbar så har Liverpool ett starkt facit mot de flesta motståndare. Men mot vilka tre klubbar under Premier League-eran har Liverpool tagit flest poäng? Aston Villa (78), Newcastle (74) och Everton (69)

Man City. Man City vann Premier League 2011-12 mycket tack vare att de gjorde så många mål. Genom åren har tre Man City-spelare vunnit skytteligan i Englands högsta division, vilka tre spelare? Frank Roberts (1924-25, 31 mål), Francis Lee (1971-72, 33 mål) och Carlos Tevez (2010-11, 20 mål) 

Man Utd. Många talangfulla spelare har tillhört Man Utd genom åren. En av de mest talangfulla avgjorde FA-cupfinalen mot Everton 1985 men tvingades sorgligt nog avbryta sin karriär redan vid 26 års ålder på grund av en knäskada. Vem? Norman Whiteside

ANNONS

Newcastle. Newcastle var inledningsvis en av de stora klubbarna i Premier League och har sedan dess med ett års undantag varit en ständig del av ligan. Sju spelare har gjort fler än 200 Premier League-matcher för Newcastle, vilka sju? Shay Given (354), Alan Shearer (303), Shola Ameobi (268), Rob Lee (267), Nolberto Solano (230), Gary Speed (213) och Aaron Hughes (205)

Norwich. Norwich var ett lag som under 1990-talet satte mycket färg på det nybildade Premier League med ett frejdigt offensivt spel. Tre spelare har gjort 20 mål eller fler för Norwich i Premier League, vilka är dessa tre spelare? Chris Sutton (33), Grant Holt (23) och Mark Robins (20)

Southampton. Southampton vann sin hittills enda större titel 1976, när de mycket överraskande besegrade Man Utd med 1-0 i FA-cupfinalen. Vem gjorde lagets mål och vem var kapten? Målskytt var Bobby Stokes och kapten var Peter Rodrigues

ANNONS

Stoke. Stoke har länge uppfattats som ett klassiskt brittiskt lag. Men tre spelare med afrikanskt ursprung har vunnit klubbens utmärkelse för årets spelare sedan Premier League grundades. Vilka är dessa tre spelare? Mark Stein (1992-93), Ade Akinbiyi (2003-04) och Abdoulaye Faye (2008-09)

Sunderland. Fyra spelare har gjort 20 mål eller fler för Sunderland under Premier League-eran. Men vilken spelare har gjort flest mål och hur många mål har han gjort? Kevin Phillips, 61 mål

Swansea. Michael Laudrup har haft stora framgångar som manager för Swansea, och har etablerat dem i Premier League samt vunnit Ligacupen. Men Laudrup är inte Swanseas första kände danske manager. Vilken var den förste? Jan Molby

Tottenham. Tottenham har under hela Premier League-eran varit en av ligans mest framträdande klubbar. Under hela sin tid i Premier League så är det bara två klubbar som Tottenham inte har lyckats besegra vid ett enda tillfälle, vilka två klubbar? Blackpool och Swindon

ANNONS

West Brom. Sång är ett framträdande fenomen på engelska fotbollsläktare och många klubbar har sina alldeles egna hymner. Liverpool har You’ll Never Walk Alone, Swansea har Hymns And Arias, Stoke har Delilah och så vidare. Men vad heter West Broms? The Lord’s My Shepherd

West Ham. En av West Hams mest kända supportrar är Iron Maidens basist Steve Harris. Det framgår på omslaget till albumet Somewhere In Time där West Ham rapporteras ha besegrat vilket lag med vilka siffror? Arsenal, 7-3

:::

Svaren kommer ikväll eller imorgon.

:::

Be Champions!!

Publicerad 2013-11-22 kl 11:02

Kommentarer

Visa kommentarer

Senaste tweets

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto