POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
2v

Gattuso förtjänar uppmärksamhet inför cupfinalen, inte Sarri

En final i Coppa Italia ska agera förspel till helgens uppsamlingsmatcher som i sin tur föranleder den “riktiga” omstarten i Serie A kommande vecka. Märkliga tider är det, inte minst för att hatmötet Napoli-Juventus ska spelas inför tomma läktare på Italiens nästa största arena i Rom.  

Av förståeliga skäl kommer uppmärksamhet riktas mot Juventus tränare Maurizio Sarri. Han som ledde Napoli mellan 2015-2018 och som anlände hos Partenopeis största rival efter en mellanlandning i London.  

Sarris Juventus vann en sprakande tillställning mot sitt gamla lag i den andra Serie A-omgången med 4-3, innan Napoli slog tillbaka Juve med 2-1 i januarimötet på San Paolo i Neapel.  

En och en halv månad tidigare var Napoli ett lag i spillror, på den övre tabellhalvan med ett fåtal poängs marginal och med nyckelspelare som gjort uppror mot klubbledningen med president Aurelio De Laurentiis i spetsen. Carlo Ancelotti hade förlorat omklädningsrummet och ersattes av den tidigare Milanbossen Gennaro Gattuso.  

Han kunde inte fått en sämre start. Med Dejan Kulusevski som förgrundsfigur lyckades Parma vinna med 2-1 på San Paolo i Gattusos första match. Sassuolo besegrades helgen därpå, sedan förlorade Napoli tre raka matcher innan Juventus kom på besök.  

Efter den vinsten tappade Napoli knappt någon poäng och upprättade lite av hedern för säsongens tidigare insatser, även om det är nio poäng upp till en Champions League-plats. 

De Laurentiis berättar att han hamnade bredvid Gattuso på ett långbord när den tidigare Milantränaren Ancelotti fyllde år. De pratade i tre timmar den kvällen, och när Napolispelarna gjorde uppror i höstas ringde presidenten upp den arbetslöse Gattuso.  

Rino, håll dig lugn. Ta inga beslut om någon ringer dig, sitt stilla i båten”.  

Jag gjorde liknelsen med Newcastletränaren Steve Bruce när Gattuso ersatte Ancelotti. En ifrågasatt tränare som blidkar stora klubbar men som knappast har spelfilosofin att fylla ut någon modern fotbollsrock. En utnämning så konstig att den kunde lyckas bara just därför. Bruce lyckades mot alla odds under hösten – och Gattuso ser ut bli version 2.0.  

Framgångsreceptet har han inte jobbats ut med något avancerat spel. Så såg det aldrig ut i Milan heller, även om poängsnittet var högt, och Napoli vill helst vinna mark med ett rakt och kontringsinriktat anfallsspel.  

Napoli var inte bättre än Inter i någon av dubbelmötets fyra halvlekar i semin – men lyckades ro hem en finalplats när Dries Mertens blev klubbens bästa målskytt genom tiderna och ordnade ett 2-1-resultat sammanlagt.  

Gattuso har gått ifrån Ancelottis 4-4-2-formation till det mer Sarrivana 4-3-3. Lagkaptenen Lorenzo Insigne hamnar mer i sin naturliga vänsterroll, Fabián Ruiz har fått en fast plats som offensiv spets på mittfältet, och nyförvärvet Diego Demme förstärkt defensiven när Allan dragits med skador och svag form.  

Gattusos nyckel verkar ändå stavas – det dröjde knappt 3 000 tecken den här gången, grinta. Hans eldiga tränarstil har väckt jävlarannamat hos spelarna och fått dem att springa några extra löpmeter per match.  

Under Ancelottis regim anklagades laget för att vara illa förberett fysiskt. Den här veckan har Gattuso skickat hem anfallaren Hirving Lozano, 400-miljonersköpet som är klubbens dyraste, hem från träningen. Motivering? Lozano kämpade för lite.  

“Den som är trött, som inte känner för det, eller inte är mentalt skärpt, den kan enligt mig stanna i omklädningsrummet och missa en dag av träning. Alla vet att om de stegar ut på planen för mig så behöver de göra det med full gas. Jag kommer inte låta någon förstöra ett träningspass”, säger Gattuso till RAI Sport.  

Nyligen så dog den 42-årige Gattusos fem år yngre syster Francesca efter att ha varit inlagd för sjukdom sedan februari. Tränaren tillägnade finalplatsen i Coppa Italia till henne och tackar Napoli för att de “spelade för honom” mot Inter.  

Trots de iögonfallande säsongerna med Sarri så har Napoli inte vunnit något sedan Coppa Italia 2014. Sarri hade ingen tränartitel innan förra vårens Europa League-triumf med Chelsea, men påminner att han minsann har legat bakom åtta uppflyttningar i den italienska seriepyramiden.

Mycket mer tändvätska än så behövs inte inför kampen; även om desinficeringsmedel och munskydd kommer dominera det visuella under 2020 års italienska cupfinal.  

Twitter: @ErikHadzic 

Publicerad 2020-06-17 kl 10:00

Senaste tweets

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto