Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons

Klart: Leverkusen värvar polske landslagsmannen

Bayer Leverkusen förstärker sitt anfall ytterligare efter att ha värvat den största talangen inom polsk fotboll. Arkadiusz Milik är bara arton år men har redan debuterat i landslaget och tar nu alltså steget till tyska Bundesliga.

Leverkusen bekräftar själva nyheten på sin hemsida och sportchefen Rudi Völler är mycket nöjd.

– Milik är troligtvis den största talangen i Polen för tillfället. Våra tränare, Sascha Lewandowski och Sami Hyypiä, kommer att se till att han utvecklas. Jag är säker på att han kommer att bli ett värdefullt tillskott i laget, säger Völler till klubbens hemsida.

Milik berättar själv när han visste att han hade tagit rätt beslut.

– När jag tittade på matchen mot Hamburg visste jag att jag hade gjort rätt. Det var en underbar upplevelse. Skickliga spelare och fantastisk stämning, säger anfallstalangen till klubbens hemsida.

Publicerad 2012-12-17 kl 18:04

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons