POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Talangen förlänger med Bayern München

Bayern München har förlängt med sin unge stjärna Thomas Müller. Den unge tysken har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig till den 30 juni 2017.

– Thomas Müller kommer från FC Bayerns ungdomslag. Vi tränade honom här och han har utvecklats till en mycket viktig spelare för Bayern München, säger klubbens ordförande Karl-Heinz Rummenigge till klubbens hemsida.

Müller fick sitt genombrott år 2010 då han tog en startplats i laget och blev delad skytteligavinnare i VM samma år. Tysken gjorde då fem mål, lika många som David Villa, Wesley Sneijder och Diego Forlán.

Publicerad 2012-12-19 kl 12:33

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå