POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Birmingham kan tvingas släppa målvaktstalangen

Liverpool och Southampton jagade Birminghams målvaktstalang Jack Butland. Då nobbade Birmingham ett bud på 62 miljoner från Southampton, men nu är läget ett annat.

– Då var klubbens ekonomi god. Det är jag som bär ansvaret för att hålla den här klubben vid liv. Ge mig ett bud på 157 miljoner kronor för honom, kan jag tacka nej? säger klubbens ordförande Peter Pannu till Birmingham Mail.

19 årige Butland har sedan år 2011 spelat i Englands U21-landslag. Birmingham kan även komma att sälja anfallaren Nikola Zigic för att stabilisera ekonomin. Serben har i nuläget en veckolön på över 500 000 kronor.

Publicerad 2012-12-28 kl 16:06

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå